Možnost flexibility v zaměstnání přináší spoustu výhod. Nad čím bychom se ale také měli zamyslet, zda flexibilní pracovní dobu využíváme skutečně ke svému prospěchu a zda máme dostatečně zdravé pracovní návyky.
Aby práce byla efektivní a zároveň vyvážená spolu s volným časem, potřebujeme získat určité pracovní návyky. V dnešním článku se na takové zdravé návyky podíváme. Jejich dodržování vám pomůže udržet balanc mezi pracovním i osobním životem. Čím lepší návyky získáte, tím vyšší bude vaše produktivita a celkově lepší pracovní výkon.
Zdravé návyky pro spokojený pracovní život
Každý člověk je jiný a každý člověk potřebuje jiný systém pro práci. Proto při tvorbě pracovních návyků myslete na sebe a své potřeby. Důležité však je, abyste byli v práci co nejvíce spokojení, aby vás vaše pracovní náplň těšila. Někteří jedinci se mohou při práci z domu cítit nedisciplinovaně a frustrovaně. I tohle jsou věci, na kterých se dá zapracovat, a i s takovými pocity vám zdravé pracovní návyky mohou pomoci. Vy se pak budete cítit opravdu efektivní stejně, jako byste pracovali z kanceláře.
Pojďme se nyní podívat na 5 zdravých pracovních návyků, které vám mohou při práci z domova pomoci.
1.) Pevná pracovní rutina
Už od dětství máme nastavené určité rutinní činnosti, které nám pomáhají udržet život v rovnováze. To stejné platí i pro život pracovní. První, a tedy nejdůležitější z pracovních návyků je nastavení pevné pracovní rutiny. Pokud vám to povaha vaší práce umožňuje, klidně si nastavte časové bloky, které věnujete práci a časové bloky, které věnujete odpočinku nebo třeba tomu, že se projdete po bytě, uvaříte si kávu a tak podobně.
Svou práci znáte, víte, jak dlouho vám úkoly v ní trvají, tak buďte realisté. Nastavte si pracovní bloky tak, aby vás nefrustroval nedostatek času. Projděte si sami v hlavě, co děláte hned po ránu, když zapnete pracovní počítač. Projíždíte emaily a rovnou odpovídáte nebo se hned vrháte do plnění úkolů a emaily necháváte na odpoledne? Všechno tohle je důležité, abyste si byli schopni naplánovat pevnou pracovní dobu ve které pro vás nebude existovat nic jiného.
Nastavením pravidelné pracovní doby si ukotvíte návyk, který vám pomůže věnovat se důležitým úkolům. Vytvoříte si vyhrazený pracovní prostor a stanovíte priority, abyste svůj pracovní čas využili na maximum. Jak jsem psala výše, nebojte se naplánovat si i čas, který nebude pracovní, například si vyblokujte v kalendáři čas na oběd, na krátké protažení apod. Díky takovému efektivnímu plánování dosáhnete zdravé rovnováhy mezi prací a soukromým životem.
2.) Příjemné pracovní prostředí
Vzpomeňte si, že když sedíte v kanceláři na svém pracovním místě, máte ho ve většině případů vyzdobené a upravené tak, aby se vám tam pracovalo příjemně. Udělejte tohle i se svým pracovním místem doma.
Zamyslete se, co vám v kanceláři zpříjemňuje pracovní den, které nezbytnosti potřebujete, abyste skutečně cítili, že je pracovní doba?
Určitě během tvoření pracovního prostředí doma vyberte prostor, kde budete mít na práci klid a dostatek světla a čerstvého vzduchu. Pořiďte si kvalitní židli nebo střídejte sezení se stáním. Pokud nemáte ergonomický stůl, klidně využijte vyšší krabici, na kterou laptop položíte a můžete při práci nebo meetingu stát.
Pokud máte rodinu, může pro ně být přirozené, že když jste doma, jste vlastně neustále k dispozici. Zkuste jim vysvětlit, proč za vámi nemohou při každé příležitosti vpadnout a něco po vás požadovat. Naučte se to vy a naučte to i členy vaší rodiny, že i přesto že sedíte u stolu doma, jste v práci a potřebujete se soustředit. Nezapomeňte, že nejdříve musíte vy sami přijmout a pochopit, že práce z domu má svá pravidla a je to stále práce. S pracovními návyky to pro vás bude snazší a stejně tak to bude snazší pak vysvětlit členům rodiny.
3.) Začátek i konec ve stejnou dobu
Abyste byli v dodržování pracovní rutiny a doby skutečně konzistentní, naučte se připojovat a odhlašovat vždy ve stejnou dobu. Pokud zrovna nemáte lékaře nebo nepotřebujete něco vyřídit, snažte se začínat pracovat ráno každý den stejně. Například pokaždé v 7:30 nastartujete počítač a k tomu popíjíte kávu a v 7:35 už projíždíte emaily. Jakmile odbije 16. hodina počítač vypínáte a jdete žít svůj osobní život. Nastavte si tyto pracovní hodiny sami pro sebe, i kdybyste je z podstaty zaměstnání a pravidel firmy neměli. Dejte všem kolegům, kteří s vámi spolupracují i manažerům vědět, jak máte nastavenou pracovní dobu a kdy jste k dispozici. Je velmi důležité si hned od začátku nastavit hranice, aby se vám pak dařilo dodržovat work-life balance.
Pokud vám něco takového, jako nastavení konkrétní pracovní doby přijde nemyslitelné, protože se prostě nedokážete od práce odpojit, zkuste několik vychytávek, které vám ze začátku pomohou:
- Nastavte si pracovní dobu v kalendáři Outlook.
- Nastavte si v telefonu upozornění na přihlášení a odhlášení.
- Nastavte si automatické odpovědi na e-maily, které přijdou po stanovené pracovní době nebo o víkendu.
- Naplánujte si nějakou aktivitu mimo domov půl hodiny po skončení pracovní doby.
Jednoduše se přinuťte pomocí okolních vlivů k tomu, abyste se sami naučili přihlašovat se a odhlašovat se ve stejnou dobu. Uvidíte, že po čase to pro vás bude tak samozřejmé, že už žádné pomocníčky potřebovat nebudete.
4.) Udržení kvality osobních potřeb
I přesto, že máme pevně stanovenou pracovní dobu, vyblokovaný kalendář a vytvořili jsme příjemné pracovní prostředí, nezapomínejte na to, že jste stále lidé. Lidské tělo není stvořeno pro celodenní sezení u počítače v jedné poloze. Proto myslete na pravidelný pohyb. Jak jsem psala výše, zablokujte si v kalendáři i krátké pauzy, například desetiminutové, kdy se půjdete projít nebo si opláchnout hrnek od kávy, případně si dáte krátké protahovací cvičení, pár dřepů nebo si jen lehnete na rovnou zem a zavřete oči.
S udržením kvalitních osobních potřeb jde ruku v ruce i vhodná strava. Jelikož potřebujete být při práci bdělí, zapomeňte na tučná jídla a rychlovky, případně tabulky čokolády nebo pytlíky brambůrků. Přemýšlejte nad svým jídelníčkem a zařaďte do své stravy zdravé potraviny. Pokud potřebujete u meetingů něco zobat, vyměňte sušenky a brambůrky za dobré ovoce nebo zeleninu, kterou máte rádi. Případně si dejte hrst oříšků. Nezapomínejte ani na pitný režim a mějte při ruce stále sklenici s vodou nebo čaj.
Při práci z domu vám přibývá čas, který byste jinak věnovali dojíždění. Využijte ho tedy k přípravě jídla na celý den nebo minimálně k promyšlení svačinek a toho, jak vyživíte své tělo, aby vám nebylo těžko a po obědě jste nepotřebovali jít spát.
5.) Komunikace s kolegy
Udržení pracovního mindsetu vám usnadní komunikace a kontakt s vašimi kolegy. I přes to, že všichni sedíte jinde, u sebe doma, v kancelářích, kdekoliv, buďte v kontaktu. Naučte se využívat aplikace pro komunikaci v práci i na osobnější rovině a nebojte se kolegy zeptat, jak se mu dnes pracuje nebo co má třeba dobrého na oběd. Snažte se komunikaci online vést tak, jako kdyby kolega seděl vedle vás v kanceláři.
Pokud se vám přihodí něco vtipného nebo se dozvíte trik, jak si usnadnit nějakou část práce, podělte se s tím se svými kolegy. Napište jim, zavolejte, udělejte si krátký týmový call, kde si třeba všichni uděláte kávu a proberete, jak vám dnes jde (nebo nejde) práce od ruky. Nebojte se využívat komunikační kanály i když potřebujete s něčím pomoci. Můžete sedět sami ve své domácí kanceláři, a přitom sami vůbec nebýt. Na to myslete vždy, když vás přepadne pocit osamělosti, protože v dnešním světě se můžete s lidmi okolo vás spojit ve vteřině a pokud zrovna nepotřebujete obejmout, tak vypovídat se můžete i přes obrazovku vašeho laptopu.
Nejdůležitějším v udržování pracovních návyku je hlavně vaše disciplína a skutečné dodržování nastaveného procesu. Pokud si však po malých krůčcích vytvoříte svou pracovní rutinu zjistíte, jak velkou výhodou je právě možnost práce z domova. Díky nastavení zdravých pracovních návyků budete produktivní a spokojení.
Hlavně na sebe nespěchejte, pokud jste v oblasti práce z domova nováčkem, může pro vás být složitější s takovým pracovním fungováním začít. Myslete na to, že každý je jiný a každému bude trvat různě dlouho, než najde strukturu, která nejvíce funguje právě na něj. Myslete na své cíle, na to, čeho chcete dosáhnout a pomalu si vytvoříte přesně takový systém, který bude přesně pro vás ten dokonalý.