Končí vám rodičovská dovolená a čeká vás návrat do práce? Skloubit rodinný a pracovní život není jednoduché. Obzvlášť, pokud má být všechno v naprosté rovnováze a harmonii. Nejnáročnější období je na začátku, než si všechno sedne a zvyknete si na novou životní situaci.

Ženy bývají často pod tlakem a ve stresu. Mají pocit, že zanedbávají rodinu a vyčítají si, že v práci myslí na to, co uvaří dětem k večeři nebo jak jejich ratolesti zvládají pobyt ve školce. Kromě péče o všechny členy domácnosti pracují na plný úvazek jako v době, kdy neměly rodinu a staraly se jen samy o sebe.

Tipy a rady, jak zvládnout návrat do práce po rodičovské dovolené

Každá žena by chtěla univerzální návod na to, jak vše zvládnout a nezbláznit se z hromady povinností. Je příjemné myslet i sama na sebe a dopřát si každý den alespoň hodinu na odpočinek a duševní regeneraci. Jen tak načerpáte nové síly a vstoupíte s klidem do dalšího dne. Když se na novou životní změnu dopředu připravíte, propojení profesního a osobního života zvládnete s přehledem a s úsměvem na tváři. Pojďme se společně podívat na 6 osvědčených tipů, které vám k tomu pomohou.

1) Informujte se o dění ve firmě s předstihem

Není dobré se po dobu péče o děti nezajímat o dění ve firmě. Alespoň pár měsíců před návratem si obstarejte čerstvé informace o současné situaci. Tento krok vám usnadní návrat do práce. Změní se vedení, nastoupí noví kolegové nebo firma zapracuje na své filozofii a začne k věcem přistupovat jinak. Klidně se do firmy (po předchozí domluvě) vydejte a zeptejte se na nové zakázky, činnosti a další aktuality.

Můžete se zúčastnit firemních konferencí nebo jiných akcí, které pořádá. Staňte se znovu součástí týmu a firemního dění. Obnovte kontakty se stávajícími kolegy a případně navažte nové. Zaměstnavateli dáte těmito kroky najevo, že máte o práci stále zájem, a že s vámi může do budoucna počítat.

2) Zajímejte se o svůj obor i na rodičovské

V některých oborech je několikaletý výpadek průšvih, např. v účetnictví, právu a online marketingu se vše velmi rychle mění. Je těžké zůstat v obraze i během rodičovské dovolené, ale jde to! Věnujte vzdělávání alespoň pár minut denně nebo hodinu týdně. Sledujte trendy v informačních technologiích, legislativní změny a všechny novinky, které se týkají oboru, ve kterém pracujete.

3) Rekvalifikační kurz vám může pomoci

Rekvalifikační kurzy nejsou vhodné jen pro ty, kteří touží po změně oboru. Mohou pomoct i ženám, které jsou několik let doma na mateřské dovolené a potřebují se před návratem do práce dostat znovu do problematiky. Někdy sledování aktuálních novinek a čtení odborných knih prostě nestačí.

Odborný kurz či rekvalifikace vám pomohou nakopnout vaše znalosti a dovednosti. Zkušení lektoři vám vysvětlí vše potřebné. V práci nebudete ze změn nervózní a nebudete se muset učit za pochodu. Navíc můžete kurz odchodit ve večerních hodinách nebo o víkendu a skloubit jej s péčí o dítě. Pokud nemáte možnost hlídání, např. jste samoživitelka, využijte možnosti online vzdělávání.

4) Rodičovská dovolená je ideální dobou k doplnění vzdělání

Rodičovská dovolená je skvělou příležitostí, jak využít čas a vrhnout se na studium, které jste dosud nestihli. Můžete studovat vysokou školu nebo si dodělat maturitu. Na výběr máte z různých možností. Můžete pravidelně docházet do školy nebo dát přednost kombinované formě studia. Zkuste tzv. celoživotního vzdělávání a doplňte si navazující titul. Zvýší se vám šance na lepší uplatnění na trhu práce.

5) Pracujte na zkrácený úvazek nebo z domova

Máte-li vstřícného nadřízeného, zkuste se s ním dohodnout na flexibilním kratším úvazku nebo na práci z domova. Vyděláte si nějakou tu korunu navíc a nebudete muset spoléhat pouze na rodičovský příspěvek. Budete tak pořád jednou nohou ve firmě a ulehčíte si následný návrat do pracovního procesu.

6) Rezervujte si místo pro dítě ve firemní školce

Některé větší společnosti nebo státní organizace nabízejí maminkám možnost vrátit se do práce dříve a umístit svého potomka do firemní školky. Žena tak může vykonávat běžnou práci v kanceláři a mít své dítě v případě problémů na dosah ruky. Nemusí se jednat o plný úvazek, ale jen o zkrácený nebo jeden či dva dny v týdnu. Přijdete tak na jiné myšlenky a odreagujete se od domácích povinností.