V pracovním životě se můžeme setkat s různými překážkami, které nám brání v plnění našich pracovních povinností. Překážky v práci mohou být způsobeny zdravotními problémy, rodinnými záležitostmi nebo jinými neočekávanými událostmi. Naopak se mohou vyskytnout i překážky ze strany zaměstnavatele. Je důležité vědět, na co máte v těchto situacích nárok. Všechny důležité informace se dozvíte v následujících řádcích.

Co jsou to překážky v práci?

Překážky v práci jsou situace uznané zákonem, které ovlivňují pracovní dobu a brání v plnění pracovních povinností.

Tyto překážky se rozdělují do dvou kategorií podle toho, kde vznikají:

  • na straně zaměstnance,
  • na straně zaměstnavatele.

Překážky v práci na straně zaměstnance

Nemohu pracovat ze zdravotních důvodu

Pokud se ocitnete v situaci, kdy vám zdravotní stav nedovoluje vykonávat práci, máte nárok na nemocenskou. Zaměstnavatel má povinnost vyplácet nemocenskou dávku po dobu prvních 14 dnů nemoci. Od 15. dne přebírá tuto povinnost stát prostřednictvím správy sociálního zabezpečení.

Rodinné záležitosti

Mezi další běžné překážky v práci patří péče o nemocného člena rodiny nebo narození dítěte. V těchto případech máte nárok na ošetřovné nebo mateřskou dovolenou. Ošetřovné se vyplácí po dobu až 9 dnů (16 dnů pro samoživitele) a mateřská dovolená trvá 28 týdnů (37 týdnů při vícečetném porodu).

O rodičovskou dovolenou může zaměstnavatele požádat matka po ukončení mateřské dovolené a otec po narození dítěte. Tato dovolená je poskytována do doby, než dítě dosáhne tří let. Během čerpání rodičovské dovolené zaměstnanec nemůže vykonávat práci podle své pracovní smlouvy a ve stanovené pracovní době. Nicméně zákon umožňuje, aby zaměstnanec během rodičovské dovolené pracoval pro jiného zaměstnavatele nebo pro stejného zaměstnavatele na základě jiného pracovněprávního vztahu, pokud se nejedná o stejný druh práce. Zaměstnavatel neposkytuje náhradu mzdy nebo platu během rodičovské dovolené. Zaměstnanci jsou finančně zabezpečeni prostřednictvím rodičovského příspěvku, který je součástí státní sociální podpory.

Svatba

V případě svatby máte nárok na pracovní volno. Podle zákoníku práce máte právo na dva dny volna, z nichž jeden den je určen na samotný obřad a druhý den můžete využít podle potřeby, například na přípravy. náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den.

Pokud jde o svatbu vašeho dítěte, máte také nárok na pracovní volno. Podle zákoníku práce máte právo na jeden den placeného volna k účasti na svatbě vašeho dítěte, ale musí to být váš pracovní den.

Pohřeb

V případě pohřbu máte také nárok na pracovní volno. Podle zákoníku práce v České republice máte právo na:

  • Dva dny volna při úmrtí manžela, manželky nebo dítěte.
  • Jeden den volna při úmrtí rodiče, sourozence, tchána, tchýně nebo jiné osoby, která s vámi žila ve společné domácnosti.
  • Další den volna na účast při pohřbu, pokud jste organizátorem pohřbu.

Toto volno je placené, takže se nemusíte obávat ztráty příjmu během těchto dnů.

Neočekávané události

Neočekávané události, jako jsou havárie v domácnosti nebo přírodní katastrofy, mohou také způsobit překážky v práci. V těchto případech je důležité komunikovat se zaměstnavatelem a zjistit, jaké možnosti máte k dispozici. Zaměstnavatel by měl být schopen nabídnout alternativní řešení, jako je práce z domova nebo dočasné uvolnění z práce.

Překážky v práci

Pokud zaměstnavatel nemá dostatek práce pro zaměstnance, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele.

Povinnost zaměstnavatele vůči zaměstnanci

Zaměstnavatel má povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, poskytnout mu pracovní volno a v některých případech i náhradu mzdy nebo platu.

Zákoník práce upravuje jednotlivé překážky v práci a rozděluje je na:

  • Osobní překážky v práci (§ 191 až § 198)
  • Jiné osobní překážky (§ 199)
  • Překážky z důvodu obecného zájmu (§ 200 až § 204)
  • Překážky z důvodu zvyšování kvalifikace (§ 205, § 231, § 232)

Překážky v práci z důvodu školení, jiné formy přípravy nebo studia

Podle § 205 zákoníku práce má zaměstnanec právo účastnit se školení, přípravy nebo studia, které jsou nezbytné pro získání kvalifikace požadované právními předpisy nebo potřebné pro řádný výkon sjednané práce a které odpovídají potřebám zaměstnavatele. Typicky se jedná o situace, kdy si zaměstnanec doplňuje nebo zvyšuje kvalifikaci.

V souvislosti se zvyšováním kvalifikace má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku, a to:

  • Pro účast na vyučování, výuce nebo školení.
  • Dva pracovní dny na přípravu a vykonání každé zkoušky v rámci studia na vysoké škole nebo vyšší odborné škole.
  • Pět pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné maturitní zkoušky.
  • Deset pracovních dnů na vypracování a obhajobu absolventské, bakalářské, diplomové, disertační nebo jiné písemné práce, kterou je zakončeno studium v programu celoživotního vzdělávání na vysoké škole.
  • Čtyřicet pracovních dnů na přípravu a vykonání státní a rigorózní závěrečné zkoušky – lékařství, veterinární lékařství, hygiena a státní doktorská zkouška.

Překážky na straně zaměstnavatele

Náhrada mzdy při překážkách na straně zaměstnavatele

Každá překážka na straně zaměstnavatele s sebou nese náhradu mzdy pro zaměstnance. Náhrada mzdy se počítá z průměrného výdělku zaměstnance a je splatná ve standardním výplatním termínu zaměstnavatele.

Překážka na straně zaměstnavatele a mzda

Pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat práci z důvodu překážek na své straně, zaměstnanci náleží náhrada mzdy. Výše náhrady závisí na typu překážky:

  • Prostoje: Pokud zaměstnanec nemůže vykonávat práci kvůli přechodné závadě, má nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.
  • Nepříznivé povětrnostní vlivy nebo živelní události: Pokud zaměstnanec nemůže pracovat kvůli těmto vlivům a není převeden na jinou práci, má nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.
  • Jiné překážky: Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z jiných důvodů, zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku.

Zaměstnavatel nemá práci pro zaměstnance

Pokud zaměstnavatel nemá dostatek práce pro zaměstnance, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci v takovém případě náleží náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku. Pokud se jedná o částečnou nezaměstnanost může být náhrada mzdy snížena na 60 % průměrného výdělku.

Zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel může zrušit zaměstnanci dovolenou a to i den před jejím začátkem nebo během ní, pokud to vyžadují vážné provozní důvody. V takovém případě musí zaměstnavatel zaměstnanci nahradit náklady, které mu vznikly v souvislosti se zrušením dovolené, např. storno poplatky za zájezd.

Studujte rekvalifikační kurzy

Může zaměstnavatel nařídit neplacené volno?

Zaměstnavatel vám nemůže jednostranně nařídit neplacené volno v případě překážek v práci. Pokud se ocitnete v situaci, kdy nemůžete vykonávat svou práci z důvodu překážek na straně zaměstnavatele, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Pokud jde o překážky na vaší straně máte nárok na placené volno podle zákoníku práce. Neplacené volno může být poskytnuto pouze na základě dohody mezi vámi a zaměstnavatelem.

Výpověď z důvodu překážky na straně zaměstnavatele

Pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat práci z důvodu překážek na své straně, může to vést k výpovědi. Zákoník práce ČR umožňuje zaměstnavateli dát zaměstnanci výpověď z organizačních důvodů, jako je například omezení odbytu výrobků nebo služeb, což může být považováno za překážku na straně zaměstnavatele.

V takovém případě má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku po dobu výpovědní lhůty. Pokud jde o výpověď z důvodu nadbytečnosti, zaměstnanec má také nárok na odstupné, jehož výše závisí na délce trvání pracovního poměru.

Je důležité, aby zaměstnavatel ve výpovědi uvedl konkrétní důvod a dodržel všechny zákonné postupy. Pokud máte pocit, že výpověď není oprávněná, můžete se obrátit na inspektorát práce nebo na soud.

Stůjte si za svým!

V případě, že se setkáte s překážkami v práci, nebojte se komunikovat se svým zaměstnavatelem a hledat řešení, která budou vyhovovat oběma stranám. Pamatujte, že máte právo na spravedlivé zacházení a ochranu svých práv. Pokud se setkáte s nespravedlivým zacházením ze strany zaměstnavatele, máte právo se bránit. Existují zákony, které chrání zaměstnance před diskriminací a nespravedlivým zacházením. Pokud se domníváte, že byla porušena vaše práva, tak se obraťte na inspektorát práce nebo na soud.

Mám zájem o odběr newsletteru