Víte, co patří mezi překážky v práci a na co máte v případě jejich vzniku nárok? Podívejte se, kdy vám náleží náhrada mzdy a kolik dní volna získáte v případě svatby či pohřbu.
Co to jsou překážky v práci a jak se dělí?
Překážky v práci jsou právem uznané skutečnosti, které vám jakožto zaměstnanci zasahují do pracovní doby a znemožňují vám osobně vykonávat práci pro zaměstnavatele.
Překážky v práci se dělí na 2 skupiny podle toho, kde vznikají:
- na straně zaměstnance,
- na straně zaměstnavatele.
Překážky v práci na straně zaměstnance
A jaké skutečnosti můžete za překážky vzniklé na vaší straně považovat? Mezi osobní překážky v práci patří:
- mateřská a rodičovská dovolená,
- ošetřování člena rodiny,
- pobyt v lázních či ústavní péče ve zdravotnickém zařízení,
- svatba
- nebo úmrtí v rodině.
Kromě osobních překážek existují ještě ty z důvodu obecného zájmu (výkon veřejných funkcí nebo občanských povinností) nebo z důvodu školení a studia při zaměstnání (např. za účelem prohloubení kvalifikace).
Volno na svatbu
Jestliže se chcete s partnerem nebo partnerkou brát, dostanete od zaměstnavatele volno na svatbu v délce dvou dní. Přičemž se počítá, že v jednom z nich se uskuteční obřad. Náhradu mzdy však získáte pouze za jeden den.
Pokud jste rodič jednoho z nastávajících manželů, máte nárok na jeden den volna a náhradu mzdy za tento den (musí se jednat o den obřadu, který je zároveň vaším pracovním dnem). Jeden den volna dostanete i v případě, že jste dítětem rodiče, který se bude ženit/vdávat. Jako dítě rodiče novomanžele však nemáte nárok na náhradu mzdy.
Tip: Buďte originální a uspořádejte váš svatební den v zimě. Kromě originálních fotografií a nevšedního zážitku nabízí svatba v zimě i praktické výhody.
Volno na pohřeb
Dva dny volna a volno v den pohřbu včetně náhrady mzdy za tyto dny dostanete v případě úmrtí manžela/ky, druha/žky nebo dítěte. Pokud vám zemřel rodič, sourozenec, tchyně, tchán švagr nebo švagrová budete z práce uvolněni na jeden den a za tento den vám bude vyplacena i náhrada mzdy.
Jestliže zemře váš prarodič, vnouče nebo prarodič vašeho manžela/ky nebo někdo další, kdo s vámi žil v době úmrtí v domácnosti, máte nárok na nejvýše jeden den pracovního volna s náhradou mzdy. Pokud smuteční obřad organizujete, ať už se jedná o pohřeb kohokoliv z výše uvedených, máte nárok na další den volna a náhradu mzdy.
Překážky v práci na straně zaměstnavatele
Překážky v práci na straně zaměstnavatele vznikají v případě, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Jedná se o následující případy:
Prostoje
Prostoje jsou způsobené nepředvídanými poruchami na strojních zařízeních nebo jinými provozními příčinami. Zaměstnavatel má povinnost převést vás na jinou práci, nebo vám poskytnout náhradu mzdy ve výši nejméně 80% průměrného výdělku.
Přerušení práce z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů
Pracujete-li v zemědělství, lesnictví nebo stavebnictví, můžete se dostat do situace, kdy nebudete moci vykonávat svou práci z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů nebo živelní pohromy. Nepřevede-li vás zaměstnavatel na jinou práci, přísluší vám náhrada mzdy min. ve výši 60% průměrného výdělku.
Ostatní překážky
Ostatní překážky mohou vzniknout kvůli nedostatku zakázek, omezení odbytu výrobků nebo poptávky. V takovém případě byste měli získat náhradu mzdy ve výši 60% průměrného výdělku.
Doba strávená na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních úkolů
Jestliže tato doba spadá do pracovní doby, mzda (plat) se vám nebude krátit. Pokud vám v důsledku způsobu odměňování mzda ušla, máte nárok na její náhradu ve výši průměrného výdělku.
Zajímají vás další témata z personalistiky? Přihlaste se na náš kurz!
Dobrý den, mám nárok na překážku, když mám ukončení ze zdravotních důvodů. Jiná práce není.
Děkuji Martina
Muže mi zaměstnavatel nařídit dovolenou když je překážka v práci na jeho stane?
Dobrý den, záleží o jakou překážku jde a jak dlouho dopředu o ní zaměstnavatel ví. Jestliže méně než dva týdny, může vám skutečně nařídit dovolenou.
Dobrý den,
a pokud jsme na překážkách v práci dlouhodobě, máme jakoby tři směnný provoz s tím, že do práce chodíme pouze v týdnu kde vychází ranní směna, může mi zaměstnavatel v těch týdnech kdy jsem doma na 80zi procentech nařizovat dovolenou? Děkuji
Dobrý den, zaměstnavatel vám může nařídit dovolenou v souladu s ustanovením Zákoníku práce.
jo
dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli když jsem v zahraničí a čekám na práci i ovikendu tak jestli mám nárok na placený den nebo jen diety? zároveň když doma čekám na práci mám to mít placené? a jaký popřípadně je to zákon a paragraf.Dekuji Pavlovič, řidič kamionů mkd.
Dobrý den,
v práci jsme měli celý skoro celý den odstávku elektřiny, kterou nám zaměstnavatel sdělil cca 1 týden dopředu. V práci jsme nebyli, má právo nám nařídit dovolenou, nebo má právo nám sdělit abychom si to napracovali? Nebo nám i přesto musí tento den zaplatit? Děkuji moc za Vaši odpověď.
Dobrý den,
zaměstnavatel má obecně právo nařídit vám dovolenou dle jeho uvážení. Může tedy využít dovolenou i pro takový účel, mělo by se však jednat o nahlášení alespoň 2 týdny dopředu.
Dobrý den, pracuji v galerii a od lons.roku jsme pracovali 6 hodin místo 8, protože téměř nechodili návštěvníci a galerie chtěla ušetřit. 6 hodin jsme také dostali zaplaceno. Jednalo se o překážku v práci?Děkuji Vám za odpověď
Hezký den,
z Vašeho popisu bych usoudila, že by zkrácená pracovní doba jako překážka nebyla uznána. Změna by však měla být pořešena v rámci pracovní smlouvy.
Mám problém v tom že zaměstnavatel, v době mé pracovní neschopnosti kdy přijal jiného zaměstnance, na mou pozici, mě zdělil ať si podám výpověď z pracovního poměru.Po skončení mé pracovní neschopnosti, nařídil
zákaz vstupu do podniku kde jsem až do pracovní neschopnosti pracoval.
Také nekomunikuje, tedy neodpovídá na dopis který jsem mu zaslal.Proto se ptám zda
i toto lze považovat za překážku
v zaměstnání ze strany zaměstnavatele a díky tomu
zda mám nárok na mzdu která
by mě náležela pokuď bych pracoval, což z uvedených důvodu nemohu.
děkuji za odpověď.
Dobrý den může mi zaměstnavatel vzít 2 hod z dovolený když z jeho strany jsme byli 3 pátky na 60%?
Dobrý den, s tímto dotazem se obraťe na vaši mzdovou účetní, případně na právní oddělení. Pokud tam nepochodíte a máte pocit, že se vám stala křivda, můžete se také obrátit na inspektorát práce.
Dobrý večer, pracuji v nemocnici jako sanitářka, nyní jsem byla poslána na kur pro sanitáře pořádaný nemocnici. Musím si volno na účast v kurzu napracovat, vzít si dovolenou? Nebo je kurz součástí normální pracovní doby s náhradou mzdy.
Hezký den, kurz by v takovém případě měl být považován za výkon práce a měl by vám být placen jako normální pracovní doba bez nutnosti volna apod. Blíže se přesně této problematice věnujeme v článku: https://orangeacademy.cz/clanky/pracovni-skoleni-2/
Dobrý den,závodní lékař mě nepodepsal pracovní způsobilos pro vykonávání práce.Na zálkadě pracovního úrazu nemohu nadále vykonávat práci poštovní doručovatelky.Jak je to to prosím se mzdou při překážce na straně zamestnavatele.
doprovod matky 82 let k akutnímu vyšetření.mám nárok na pracovní volno ? děkuji
dobrý den.
Můj dotaz se týká vlastně tohoto týdne.
Mám ID a pracuji ve firmě na 4hodiny. Toto úterý ve firmě nešel proud, ale mě to nikdo nesdělil. Dozvěděla jsem se to až od jiných zaměstnanců a to tři dny před. Zaměstnanci si toto museli odpracovat ve státní svátek. Domnívala jsem se, že pokud je překážka ze strany zaměstnavatele, měl by lidem ten den zaplatit. jak jsem se dozvěděla, tak nedostanu nic, a mám ten den, jako dovolenou, když jsem si to nenapracovala o svátek, Vzhledem k tomu, že jsem již měla svůj plán na svátek a že mi nikdo z vedení tuto skutečnost neoznámil, je tento postup v pořádku?
Jen jsem zapomněla napsat, že ve firmě, kde se vyrábí nábytek, pracuji jako uklízečka. A napracovat si ve svátek úklid za úterý, když se nepracovalo a nikdo tam nebyl, mi přijde na hlavu postavené
Zaměstnavatel mně nařídil dovolenou,vznikla překážka ze strany zěstnavatele(došel materiál),zbytek zaměstnanců byl v práci, placení nějakým průměrem, už ve čtvrtek jsme byli v práci jen 4hod.,ve středu mně nařídil dovolenou,přitom věděl,že práce nebude, má na to právo,když ostatním to nenarodil?Jednalo se o 1den dovolené z loňska, děkuji za odpověď, Jitka
Dobrý den,
pracuji v soukr. firmě, zaměstnavatel mi v sobotu přes SMS oznámil, že v pátek v celé firmě nepujde elektřina a požaduje po nás zaměstnancích celý pátek nadpracovat. Je to překážka v práci ze strany zaměstnavatele a může nám zaměstnavatel nařídit si celý den nadpracovat???( Bylo již určeno nadpracování 2 hodin denně od pondělí do čtvrtku 6,00 hod – 16,30 hod,)
Děkuji
Helena
Dobrý Den
Zaměstnavatel mne nechal doma na překážku z práce. (nemají pro mne ted práci).
Jak dlouho na ní mohu být? A pokud bych byl doma třeba rok,může mne dát výpověď,
pro nadbytečnost?
Děkuji Petr
Dobrý den,
jestliže nám platí zaměstnavatel procenta za překážky v práci,cca75 procent,může nás poslat na školení třeba bezpečnosti práce,nebo musí vyplatit 100%mzdy.
Děkuji.
Procentuální výše náhrady mzdy při překážkách v práci na straně zaměstnavatele může být různá, nedovedu posoudit přesně vaši situaci.
Dobrý den, můžete mi prosím napsat, co mohu očekávat od ředitelky v této situaci? K 31.8. odcházím z mateřské školy do předčasného důchodu. Od 1.7.do 27.8. je ale školka zavřená a mně nebude na celé léto stačit dovolena asi o 8 dní. Jak může p. řed. situaci řešit? Dá mi neplacené volno, nějakou práci ve školce během léta….? Díky za odpověď.
Dobrý den, to záleží na dohodě s ředitelkou, tedy Vaším zaměstnavatelem. Možné jsou obě možnosti.
Dobrý den, jsem již měsíc na 60% vzhledem ke sníženému odbytu zaměstnavatele. Mohu podat výpověď – zrušení pracovního poměru? Děkuji
Dobrý den, neznám přesně vaši situaci, ale domnívám se, že výpověď z pracovního poměru může zaměstnanec podat kdykoliv.
Dobrý den, dostal jsem výpověď s ukončením pracovního poměru 30.11.2023 a do konce výpovědi jsem dostal překážky v práci, Může mi zaměstnavatel nařídit v tomto období vybrat si zbytek dovolené nebo na to nemá právo a musí mi ji proplatit děkuj
Dobrý den, dneska nám zaměstnavatel sdělil, že si musíme vzít následující 2 dny dovolenou, z důvodu poruchy topení. Jedná se o překážku ze strany zaměstnavatele? A má právo nán ze dne na den takhle dovolenou nařídit? Děkuji
Dobrý den,
Zaměstnavatel bude provádět upgrade systemu a dva dny nebude možnost vykonávat pracovní činnost.
Pracuji dlouhý krátký týden.
Zaměstnavatel mě nutí, abych si dny které nemohu pracovat, napracoval v jiné dny.
Má tuto možnost uplatnit.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, domnívám se, že se jedná o překážky na straně zaměstnavatele.
Dobrý den, dostala jsem výpověď z pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti – mé místo bylo zrušeno. Bohužel nemáme práci, nebo respektive já, pracuji v administrativě jako asistentka a výpovědní doba mi poběží od 01.09.2024 dva měsíce. Naše práce je specifická je to elektroinstalační a softwarová práce. Pro mě to znamená, že po dobu dvou měsíců budu v práci fungovat jen pár hodin, kdy přijmu faktury, vyřídím nějakou administrativu a poté již nic. Tak se ptám, mám já si sama žádat abych byla na překážkách či to musí sám zaměstnavatel. Protože sedět a nepracovat cca 6-7 hodin to je opravdu marné, navíc nejsem přímo z místa, kde sídlí provozovna a dojíždím autem. Pokud si zažádám sama je to také možnost ? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, určitě se můžete zkusit se zaměstnavatelem dohodnout.
Dobry den ,v práci je naplanovaná překažka zaměstnavatele ,nepujdou pc.na 3 až 4 dny.Zamestnavatel urcil dovolenou ,bohuzel vetsine ji skoro vycerpal a dny ktery mame ,meli byt pouzity na vanoce.Najednou nam to udajne proplati s fondu ,a pres vanoce si to musime naddelat.Kolik procent by jsme meli spravne dostat za prekazku zamestnavatele?Celkem se dohadujeme co je spravne.A na co vubec mame narok.
Zaměstnavatel má právo vám nařídit dovolenou. Pokud ale máte pochybnosti o jeho postupu, můžete kontaktovat inspektorát práce, aby situaci prověřil.
Zdravím, mám takový dotaz.
V polovině září přišli bohužel záplavy. Dotklo se to i u nás v práci. 16.9. v pondělí jsem byla doma z důvodu toho, že se nebylo jak dostat do práce. pracovala jsem z domu. od úterý jsem normálně už jezdila do práce. Sice jsem nepracovala to co mám ve smlouvě, ale vyklízeli jsme, uklizeli a když to šlo, pracovali jsme i administrativně. Pracuji jako provozní herny kde se setkávají rodiče s dětmi. A v té chvíli nebylo možné tuhle službu nabízet.
ale do práce jsme jezdili, na konci měsíce kdy se vyplňuje výkaz práce to šéfka brala tak že se nic nemění. a včera volala a řekla že od povodní jsem na 60 procentech, že je to překážka v práci a nevykonávám danou práci dle smlouvy .. to opravdu může mi teď oznámit že jsem na 60% ikdyž jsem do práce jezdila? a dnes mi řekla, že na těch 60 procentech budu do že doby dokud neproběhne rekonstrukce podlah atd a nebude tedy umožněno vykonávat práci. ale do práce musím chodit… opravdu musím tam jezdit i za těch 60 procent? děkuji za radu.
Dobrý den, je mi líto, že vás situace takto zasáhla a ještě k tomu řešíte nejistotu v práci. Nicméně se domnívám, že pokud jste na překážkách, do práce nejezdíte, a berete část mzdy. Pokud do práce jezdíte, je to asi na domluvě se zaměstnavatelem, aby to považoval za adekvátní pracovní výkon…pokud se cítíte zaměstnavatelem poškozena, můžete se obrátit na inspektorát práce. Minimálně vám tam fundovaně vysvětlí, zda do práce jezdit musíte. Já si myslím, že ne, ale nejsem odborník na pracovní právo.