Chcete žádat o příspěvek na bydlení, ale nevíte, zda na něj máte nárok? V článku najdete podmínky jeho poskytnutí, ale i další důležité informace.
Příspěvek na bydlení: Kdo má nárok?
Jako jednotlivec i rodina s nižšími příjmy si můžete zažádat o jednu ze státních forem pomoci – tzv. příspěvek na bydlení. Pro jeho získání však musíte splňovat následující podmínky:
- vlastníte byt a vaše náklady na bydlení převyšují 30 % (resp. 35 % v hlavním městě Praha) čistého příjmu rodiny (tzn. po odečtení pojistného a daně) nebo
- jste v nájmu a vaše náklady na bydlení činí více než 30 % (resp. 35 %) čistého příjmu vaší rodiny*.
*Rodinou jsou myšleni rodiče a nezletilé nezaopatřené (i zaopatřené) děti, manželé, partneři, rodiče a zletilé děti (užívají-li s rodiči byt a nejsou-li posuzovány s jinými osobami), ale i jiné osoby užívající společně byt, které spolu zároveň trvale žijí a uhrazují náklady na bydlení.
Do posuzovaného příjmu se započítává příjem všech členů rodiny, kterým může být:
- výdělek ze závislé činnosti (zaměstnání),
- ze samostatné výdělečné činnosti,
- dávky nemocenského a důchodového zabezpečení (např. přídavky na děti či rodičovský příspěvek),
- podpora v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci.
Mezi náklady na bydlení patří:
- nájemné či srovnatelné náklady dle počtu osob v rodině,
- za energie (plyn, elektřinu a za plnění poskytované s užíváním bytu).
Pozor! Od 1. 7. 2020 platí kromě dokazování společně žijících členů domácnosti také možnost provádění šetření pracovníků úřadu práce ohledně nároku a výše dávky, kterou můžete pobírat.
Výpočet příspěvku na bydlení
Jak již bylo zmíněno výše, příspěvek na bydlení se odvíjí od vašich příjmů, nákladů, počtu osob společně žijících v bytě a lokalitě bydliště.
Příspěvek se počítá jako rozdíl mezi 30 % (příp. 35 %) čistého příjmu rodiny a náklady na bydlení. Jsou-li vypočtené náklady na bydlení nižší než normativní, vstupují do výpočtu ty skutečné. V opačném případě se počítá s normativními*.
*Normativní náklady na bydlení jsou průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce (u nájemních bytů) a počtu členů domácnosti.
Přesnou výši příspěvku si můžete vypočítat na této kalkulačce.
Kde žádat a co doložit?
Pokud víte, že máte na příspěvek na bydlení nárok, budete muset podat žádost kontaktnímu pracovišti úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Můžete tak učinit osobně, elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem), poštou nebo ji odevzdat na podatelně ÚP. S žádostí je třeba doložit čisté příjmy rodiny a náklady na bydlení za předchozí čtvrtletí.
Pozn.: Nejste-li osobou zdravotně postiženou, která bydlí v bytě zřízeném k těmto účelům či nežijete-li v domácnosti tvořené pouze lidmi staršími 70 let, dávku můžete pobírat max. po dobu 7 let v průběhu posledních 10 kalendářních let.
Kompletní informace o této problematice naleznete v Zákoně o státní sociální podpoře nebo od pracovníků Úřadu práce ČR.
Zdroj: mpsv.cz, kurzy.cz
Dobry den, jen krátký dotaz. Při žádosti o příspěvek na bydlení, musíme oba s partnerem osobně se dostavit, nebo stačí jen já s jeho obcanskym průkazem. Dekuji moc za odpoved. Hezky den Nahlovska Lucie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Kamarád dostal příspěvek na bydlení, přišlo mu rozhodnutí na měsíční dávku cca 8600 Kč. Každý měsíc musí následně znovu vše doložit. Je bez příjmu již od 12/2020 a dočetla jsem se že je možné proplatit až 3 měsíce zpětně. O zpětnou platbu se musí nějak speciálně žádat? Protože mu automaticky příplatku jen květen 2021. Děkuji za info Rejtharová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Kamarád dostal příspěvek na bydlení, přišlo mu rozhodnutí na měsíční dávku cca 8600 Kč. Každý měsíc musí následně znovu vše doložit. Je bez příjmu již od 12/2020 a dočetla jsem se že je možné proplatit až 3 měsíce zpětně. O zpětnou platbu se musí nějak speciálně žádat? Protože mu automaticky proplatili jen květen 2021. Děkuji za info Rejtharová
Zdravím,docela mě zajímá, když se příspěvek liší od dané lokality, takže třeba v Praze je možnost získat větší příspěvek když jsou tam celkové dražší nájmy? A prispevekmse týká asi jenom podnájmu? Nebo třeba i když splácím třeba hypotéku a přišel jsem o práci? Bydlím v Pardubicích polabinach bydlení jsem našel teda přes tyhle weby https://www.eurobydleni.cz/reality/pardubice/ a na pracovním úřadě už mi vypršela podpora a mám problémy se splácením, i když práci hledám pořád, rozesílám všude CV.
Dobrý den, prosím, budu mít nárok na příspěvek na bydlení ?
Jsem důchodkyně vdova. Je mi 70 let a důchod s vdovským mám 14 352 Kč.
Bydlím v nájmu v domě, který patří synovi. Topí se zde elektřinou. Při zdražení energie mi zbývá na stravu 2 000 Kč. Mám výhodu, že nemusím platit nájem. Za energii dám měsíčně po Novém roce 6 000 Kč. Celkově platby internet, voda, obědy, TV program, elektřina atd. z mého účtu každý měsíc půjde 11 006 Kč. Každý měsíc platím ještě průměrně 1 000 Kč na pojistku, popelnice, dom. daň, pojistku na auto. To nutně potřebuji, chodím s holi. Děkuji za případnou odpověď, ale vím, že si musím zajít na PÚ v Litomyšli.