Zavedení paušální daně je v plánu od 1. ledna 2021. Dotkne se všech živnostníků a podnikatelů s ročním příjmem do jednoho milionu korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové jednodušší paušální daň slibuje více času na podnikání, méně papírování a větší jistoty.

Alena Schillerová (ANO) konkrétně uvedla na svém profilu na Facebooku:

…“Více času na živnost. Přesně to přinese živnostníkům paušální daň. Návrh jsme poslali do mezirezortního připomínkového řízení. Jsme tak zase o krok blíž k jejímu spuštění 💪

 

Živnostníci s ročním příjmem do 1 milionu korun by se tak už od příštího roku mohli těšit z úbytku administrativní zátěže a úspory finančních prostředků. Některým živnostníkům navíc paušální daň přinese i větší jistotu v podobě budoucího starobního důchodu 👍

 

Díky paušální dani živnostníci zvládnou splnit tři odvodové povinnosti najednou a bez zbytečného papírování. Sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu jedinou platbou v pravidelné měsíční výši 😊…“

Aktuálně míří paušální daň pro OSVČ do připomínkového řízení. Má za úkol ubrat na papírování. A jak se k této změně staví živnostníci? Řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je této variantě nakloněna. Kdo by nechtěl platit jednotnou paušální daň a neřešit každoročně podání daňového přiznání a přehledů…

Jedna paušální daň pro OSVČ

Daň z příjmu a pojistné na zdravotní a sociální pojištění jsou tři platby. Každoročně osoby samostatně výdělečně činné odevzdávají nejen daňové přiznání, ale také přehledy na zdravotní pojišťovnu a sociální odbor. To jsou tři různé formuláře, některé z nich o několika stranách. Vše by měla zjednodušit jedna jediná paušální platba, kde by bylo již vše zahrnuto. Živnostníci by tak měli mít jednodušší život už příští rok. Ale nemusíte mít obavy, paušální daň bude dobrovolná!

Jak je to s placením odvodů živnostníků v současnosti?

Nyní platí, že každá osoba OSVČ má povinnost každý rok podat daňové přiznání, kde uvede své výdaje a příjmy. Pro čistý zisk (vyměřovací základ) a jeho výpočet může využít výdajové paušály, daňovou evidenci či klasické „podvojné“ účetnictví. Na základě vypočítaného vyměřovacího základu se zjišťuje výše záloh na zdravotní a sociální pojištění a výše daně z příjmu. U daňového přiznání si jako OSVČ můžete uplatnit slevu na poplatníka, při podnikání pro vás platí roční částka 24.840 Kč. Více najdete v článku https://orangeacademy.cz/clanky/sleva-na-poplatnika/.

U sociálního a zdravotního pojištění je nutné hradit každý měsíc zálohové platby. I ti, kteří nevydělávají, ale podnikají na hlavní živnost, musí platit tzv. minimální zálohy. Jejich výše se každoročně navyšuje, odvíjí se např. od minimální mzdy. Při podnikání na vedlejší činnosti platíte zálohy na zdravotní pojištění podle skutečného výdělku za minulé účetní období. Sociální pojištění je pro vás ve snížené měsíční záloze, při opravdu nízkém výdělku neplatíte nic. Daň z příjmu zaplatíte jen v případě, že máte roční příjem v takové výši, že vám vyšla vyšší částka než u slevy za poplatníka.

Jaká by měla být podoba nové paušální platby?

V současnosti leží politikům na stole návrh, aby se paušální daň ve výši 5.500 Kč měsíčně skládala z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, vyššího (oproti současnosti až o 15 %) minimálního odvodu na sociální pojištění a daně ve výši 100 Kč. Vyšší odvod sociálního pojistného je kompenzován symbolickou daní z příjmu. Pro živnostníky by měla být nová podoba paušální daně větší jistotou u starobního důchodu v budoucnosti. Standardně mnoho podnikajících osob odvádí pouze nezbytné minimum na sociálním odvodu, a tak zde panuje obava z nezabezpečeného stáří. To se má teď změnit!

Vyšší důchody pro živnostníky

Paušální daň ocení všechny osoby OSVČ, které mají strach z nízkého důchodu. Po plánované změně by mělo dojít k posílení průběžného pilíře a dopad na důchodový systém bude lepší než dříve. I nadále bude platit možnost dobrovolného hrazení vyšších částek na sociální pojištění. Rovněž se nic nezmění na tom, že 1. pilíř není pouhou jednou možností, jak se zajistit na stáří. Pořád zůstává možnost spoření ve 3. pilíři a existuje celá řada dalších možných řešení spoření.

Průzkum agentury Median z roku 2019 mluví za vše

V roce 2019 uskutečnila agentura Median průzkum, kterého se zúčastnilo 823 živnostníků a menších podnikatelů s ročním obratem do jednoho milionu korun. Zájem o paušální daň byl opravdu vysoký, pro bylo 78 % respondentů. Více než 80 % považuje současný systém za obtěžující.

Shrnutí:

Paušální daň je pro živnostníky s ročním obratem do 1 milionu. Ministerstvo financí předložilo návrh na jednodušší paušální platbu ve výši 5.500 Kč měsíčně. Ta by se skládala z 2.500 Kč na zdravotní pojištění, 2.400 Kč na sociální pojištění a 100 Kč by byla daň z příjmu. Nebylo by však možné uplatňovat různé stávající možnosti odpočtů.

Chcete víc porozumět pojmům, jako jsou účetnictví a daně? Přihlašte se na rekvalifikační kurz v naší společnosti Orange Academy. Hodnocení absolventů mluví za nás!

Zdroj: Měšec.cz, Kurzy.cz, Agentura Median

Mám zájem o odběr newsletteru