Vyšší nezabavitelná částka potěšila všechny povinné v exekuci. Dlužníkům zbyde více peněz na živobytí, věřitelé dostanou o to méně.
Od začátku července 2020 se zvýší částka, kterou dlužníkům nelze zabavit. A to na popud návrhu Ministerstva spravedlnosti jež byl schválen v únoru 2020. A koho se navýšení dotkne? Ocení ho všichni dlužníci v exekuci a insolvenci. Přece jen se jedná o částku, která nesmí být z jejich mzdy (platu) v žádném případě sražena. Zbyde jim tak více peněz na pokrytí nezbytných životních nákladů sebe, ale i dalších vyživovaných osob.
Nezabavitelná částka se zvýší
V roce 2020 činí nezabavitelná částka pro dlužníka v exekuci ¾ součtu částky životního minima. Jedná se o sumu 3 860 Kč na jednotlivce a náklady na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě (v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel), která je 6 502 Kč. Celkem tedy ¾ z tohoto součtu 10 362 Kč.
Od 1.7.2020 je nezabavitelná částka na povinného ve výši 7 771,50 Kč (zaokrouhleně 7 772 Kč), tedy o 1 163,50 Kč více než dosud. Na vyživovanou osobu pak ve výši ⅓ nezabavitelné částky na povinného, což představuje 2 590,50 Kč (oproti původní výši je to více o 938,50 Kč).
Změna výpočtu nezabavitelné částky
Kolik finančních prostředků dlužníkům z jejich příjmu zůstane, závisí na tom, kolik skutečně vydělají. Kromě základní nezabavitelné částky jim zůstane také část mzdy. Od července 2020 nastane také změna v úpravě některých parametrů výpočtu. Od druhé poloviny letošního roku se budou počítat ¾ životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení, nezabavitelná částka 2019 však počítala jen s ⅔.
Tip! Víte, co je to životní minimum? Je to minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů potřebná k zajištění výživy a ostatních alespoň základních osobních potřeb.
Navýšení ocení nejvíc dlužníci s dětmi
Změna se nejvíce dotkne dlužníků s vyživovací povinností. Rodiče pečující o děti budou mít v případě exekuce nižší srážky ze mzdy, a to od července 2020. Kolik peněz ale dlužníkům zůstane, nezávisí jen na výši základní nezabavitelné částky. Zbyde jim i část mzdy, a to jedna nebo dvě třetiny podle toho, jestli půjde o přednostní či nepřednostní pohledávky, tzn. dluhy vůči státu, výživnému apod.
Příklad: Od července 2020 bude mít dlužník s jedním dítětem a čistou měsíční mzdou ve výši 15 000 Kč nově při oddlužení ponecháno 11 909 Kč. Oproti červnu je to o 1 152 Kč více. Pokud by se jednalo o nepřednostní pohledávky, tak bude mít na výplatní pásce částku 13 454 Kč. O 575 Kč více než v červnu.
Zajímá vás, kolik vám nově od července 2020 zůstane ze mzdy po stržení srážek za exekuci? Spočítejte si to! K výpočtu se vám bude hodit nezabavitelná částka 2020 kalkulačka.
Účinnost změny nastane od 1. 7. 2020. V praxi to bude znamenat, že si nově vypočítanou nezabavitelnou částku za měsíc červenec uplatníte vůbec poprvé ve výplatní pásce v srpnu.
Výpočet čisté mzdy při exekuci
Zopakujme si, jak se vypočítává čistý příjem v případě pohledávky zaměstnance. Nejprve se z čisté mzdy odečte základní částka tvořená ze součtu nezabavitelných částek, a to na
- dlužníka,
- manžela/manželku,
- vyživované osoby.
Částka, nad kterou se zbytek čisté mzdy sráží bez omezení (po odečtení nezabavitelných částek), stanovíme podobně, a to jako dvojnásobek součtu částky životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu.
Zbývající část příjmu nad základní částku (od července 2020 se jedná o sumu 20 724 Kč) jde vždy na splátku pohledávek.
Dříve šlo o pouhý součet částek normativu a životního minima, nicméně od nabytí účinnosti od 1. června 2019 došlo ke zvýšení této částky, nad kterou se sráží bez omezení, a to na dvojnásobek uvedených částek.
V případě exekuce se strhává:
- první třetina na splátku nepřednostních pohledávek (a přednostních pohledávek, pokud k jejich úhradě nepostačuje druhá třetina),
- druhá třetina jde na splátku přednostních pohledávek, pokud přednostní pohledávky neexistují, druhá třetina patří dlužníkovi,
- třetí třetina patří vždy dlužníkovi.
V případě insolvence se strhává:
- první i druhá třetina na splátku pohledávek jako pro přednostní pohledávky v exekuci,
- třetí třetina patří vždy dlužníkovi.
Nezabavitelné minimum při srážkách dohodou
Pro dlužníky v exekuci neplatí jen výše uvedené výpočty v případě nucených exekučních srážek, ale i u srážek dobrovolných – na základě dohody o srážkách ze mzdy se zaměstnavatelem. Např. při uplatnění náhrady škody. Pozor! I v takových případech musí zaměstnanci zůstat nezabavitelné minimum.
Jak počítat a zaokrouhlovat?
Pro částky účinné od 1. ledna 2020 to není nutné, neboť pracujeme pro rok 2020 s celými čísly, avšak v jiných letech nezaokrouhlujeme jednotlivé nezabavitelné částky, ale až jejich součet u daného zaměstnance, a to na celé koruny nahoru.
Zdroj: kurzy.cz, měšec.cz
Dobrý den,mám exekuci na plat a po dobu 2 měsíců mi exekutor nenechal žádnou nezabavitelnou částku peněz,žádné peníze mi nezbily,na nájem,elektriku,a ostatní poplatky,můžete mi prosím poradit Josef Machart,děkuji.
Dobrý den, obraťte se na svého zaměstnavatele, ten ze zákona nemůže strhnout víc, než mu ukládá zákon. Výpočet v článku musí dodržet a vám musí zůstat nezabavitelná část.
Dobrý den. Jak je to prosím se strháváním když jsem na nemocenské? A mohou po mne exekutoři chtít i peníze mimo strhávání z platu? Děkuji Eva Ostrava
Dobrý den, kolik je, prosím, částka k výplatě z čisté mzdy ve výši 20000, když jsou exekuce přednostní i neprednostní a strhávají se peníze na oba druhy exekuce. 2 dospělý a 3 děti. Děkuji za odpověď.S pozdravem Filipová