JavaScript je programovací jazyk, který se používá k interaktivní funkci webové stránky. Používá se k ovládání prvků webové stránky, jako jsou tlačítka, formuláře a menu. Díky němu lze vytvářet animace, efekty a interaktivní hry.

Příklady použití JavaScriptu

JavaScript je velmi výkonný jazyk, který lze použít k vytvoření široké škály webových aplikací. Je to jeden z nejdůležitějších jazyků pro vývoj webu. Struktura tohoto jazyka je založena na objektově orientovaném programování. To znamená, že všechny prvky v JavaScriptu jsou objekty, které mají vlastnosti a metody.

Ovládání webových prvků

JavaScript se používá k ovládání prvků webové stránky, jako jsou tlačítka, formuláře a menu. Například jej lze použít k tomu, aby tlačítko změnilo barvu, když na něj uživatel klikne, nebo aby formulář odeslal data na server.

Vytváření animací

JavaScript se používá k vytváření animací, jako jsou pohyblivé obrázky nebo přechody mezi stránkami. Můžete jej např. použít k tomu, aby se obrázek pomalu posouval po obrazovce nebo aby stránka pomalu rolovala dolů.

Vytváření efektů

JavaScript se používá k vytváření efektů, jako jsou změny jasu nebo kontrastu. Využívá se třeba  k tomu, aby se stránka ztmavila, když uživatel přejede myší přes určitý prvek.

Vytváření interaktivních her

JavaScript se používá k vytváření interaktivních her, jako jsou hry s klikáním nebo hry s ovládáním myší, aby se hráč mohl pohybovat po herním poli.

javascript

JavaScript je programovací jazyk, který se používá na webových stránkách k přidání funkcí, jako jsou animace, interaktivní prvky a videa.

Hlavní elementy jazyka JavaScript

 • Proměnné: Proměnné se používají k ukládání dat. Mohou ukládat různé typy dat, jako jsou čísla, text, logické hodnoty a objekty.
 • Funkce: Funkce jsou bloky kódu, které se mohou opakovaně používat, mohou přijímat argumenty a vracet hodnoty.
 • Výrazy: Výrazy jsou kombinace proměnných, konstant, operátorů a funkcí, které vyhodnocují na hodnotu.
 • Operátory: Operátory se používají k provádění matematických, logických a bitových operací mezi hodnotami.
 • Konstanty: Konstanty jsou hodnoty, které nelze změnit.
 • Komentáře: Komentáře se používají k popisu kódu a k jeho vysvětlení.
 • Objekty: Objekty jsou základní datová struktura v JavaScriptu. Objekty mají vlastnosti a metody, které lze použít k ukládání a zpracování dat
 • Více vláknové programování: JavaScript podporuje více vláknové programování, což umožňuje programům provádět více úkolů současně.

Struktura jazyka JavaScript je poměrně jednoduchá, ale zároveň je dostatečně výkonná, aby umožnila vývojářům vytvářet komplexní webové aplikace.

Jak vypnout JavaScript

JavaScript je programovací jazyk, který se používá na webových stránkách k přidání funkcí, jako jsou animace, interaktivní prvky a videa. Může však také být zdrojem digitálního rušení. Existuje několik způsobů, jak vypnout JavaScript v prohlížeči.

Naučte se programovat v našem kurzu

Použijte nastavení prohlížeče

Většina prohlížečů nabízí nastavení, která vám umožní vypnout JavaScript. Postupujte podle těchto pokynů:

 • Google Chrome: Otevřete Chrome a klikněte na tři tečky v pravém horním rohu obrazovky. Vyberte „Nastavení“ a poté „Zobrazit pokročilá nastavení“. Přejděte dolů do sekce „Ochrana osobních údajů a zabezpečení“ a klikněte na „Nastavení obsahu“. V části „JavaScript“ vyberte „Zablokovat všechna externí skripty“.
 • Mozilla Firefox: Otevřete Firefox a klikněte na tři čárky v pravém horním rohu obrazovky. Vyberte „Možnosti“ a poté „Ochrana osobních údajů a zabezpečení“. V části „Přizpůsobení ochrany osobních údajů“ klikněte na „Podrobná nastavení“. V části „JavaScript“ vyberte „Zakázat JavaScript“.
 • Microsoft Edge: Otevřete Edge a klikněte na tři tečky v pravém horním rohu obrazovky. Vyberte „Nastavení“ a poté „Ochrana osobních údajů a zabezpečení“. V části „Ochrana osobních údajů a zabezpečení“ klikněte na „Nastavení webu“. V části „JavaScript“ vyberte „Zakázat JavaScript“.

Existují také rozšíření prohlížeče, která vám umožní vypnout JavaScript. Například rozšíření „NoScript“ pro Chrome, Firefox a Edge blokuje všechny skripty, včetně JavaScriptu.

Jak minimalizovat digitální vyrušování

Kromě vypnutí JavaScriptu můžete udělat i další věci, abyste minimalizovali digitální vyrušování.

 • Vypněte oznámení: Oznámení z webových stránek, aplikací a sociálních médií mohou být velkým zdrojem rušení. Vypněte je v nastaveních svého zařízení a aplikací.
 • Omezte čas, který strávíte online: Stanovte si limit pro to, kolik času strávíte každý den online. Můžete si například nastavit upozornění, které vám dá vědět, že je čas odložit telefon nebo vypnout počítač.
 • Vytvořte si klidnou pracovní zónu: Pokud pracujete nebo studujete doma, vytvořte si pro tyto činnosti vyhrazenou zónu, kde nebudete rušeni.
 • Vypněte telefon nebo počítač, když se potřebujete soustředit: Pokud se potřebujete opravdu soustředit, nastavte si na počítači či telefonu režim „nerušit“.

Tímto způsobem můžete snížit množství času, který strávíte online, a zvýšit svou produktivitu a soustředění.

Závěrem lze říci, že vypnutí JavaScriptu je jedním ze způsobů, jak minimalizovat digitální vyrušování. Může však být také nepraktické, pokud chcete používat webové stránky, které vyžadují JavaScript. V takovém případě je lepší použít jiné metody, jako je vypnutí oznámení, omezení času stráveného online nebo vytvoření klidného pracovního prostředí.

Mám zájem o odběr newsletteru