Darovací smlouva VZOR se vám bude hodit pro snadné a rychlé převedení majetku na někoho jiného. Přinášíme vám verzi v PDF i Word formátu pro volné využití zdarma. Také si ujasníme, jak je to s daněním darů.
Obsah
K čemu slouží darovací smlouva a kdy ji využít?
Možná vás překvapí, že darování nějaké věci někomu nemusí být zdaleka tak jednoduché, jak se zdá. Zvlášť pokud nebudeme počítat klasické narozeninové dárky, dárkové poukazy a podobně, ale zaměříme se na hodnotnější dary.
Darování se řídí občanským zákoníkem v v § 2055–2078 a jedná se prakticky o právní vztah mezi dárcem a obdarovaným. Když někomu něco darujeme, rozumí se tím dobrovolné a bezúplatné převedení vlastnického práva z nás na jinou osobu. Podmínkou se samozřejmě stává to, že danou věc musíme nejprve vlastnit, abychom ji mohli někomu darovat.
Může se jednat o:
- Nemovité věci – pozemek, dům, byt, garáž.
- Movité věci – auto, vybavení do domu, elektronika.
- Nehmotné vlastnictví – předchozí dvě kategorie obsahují hmotné věci, nehmotné vlastnictví je však také možné darovat a jedná se například o obchodní tajemství, nápad, pohledávku.
Náležitosti darovací smlouvy
Darovací smlouvu tedy nejčastěji využijete, když chcete oficiálně převést vlastnictví většího majetku na jinou osobu, ale nepožadujete žádné peníze nebo službu (v takovém případě by se totiž jednalo spíše o kupní smlouvu).
Typicky se darovací smlouva využívá v rodině, mezi blízkými přáteli nebo popřípadě u cizích lidí, kterých chceme majetek darovat z loajálních důvodů. Jaké náležitosti by ve smlouvě neměly chybět?
1/ Určení dárce a obdarovaného – jako u každé jiné smlouvy je nutné přesně uvést základní osobní údaje o obou stranách. Nejčastěji se tedy uvádí celé jméno, adresa trvalého bydliště, kontakt (e-mail, telefon), datum narození nebo třeba číslo občanského průkazu.
2/ Jasně určený a specifikovaný předmět daru – v další části je vhodné specifikovat samotný dar. Měli byste uvést základní poznávací znaky a charakteristiku tak, aby nemohlo dojít k záměně. Například v případě auta lze uvést značku, typ, rok výroby, VIN kód, barvu, stáří a podobně.
3/ Prohlášení dárce – v tomto bodě dárce prohlašuje, že je doposud jediným a výlučným vlastníkem dané věci nebo specifikuje opak.
4/ Účel smlouvy – tímto bodem se rozumí převedení vlastnického práva z dárce a na obdarovaného, který vlastnictví přijme. Připojit také můžete větu, ve které se dárce jasně vzdává všech pozdějších nároků na dar.
5/ Specifikace podmínek darování – zde můžete uvést další speciální podmínky darování, například u nemovitostí se uvádí specifikace převodu na Katastrálním úřadě apod. Také se zde uvádí převod potencionálního nebezpečí spojeného s darem na obdarovaného, datum převodu na obdarovaného a tak dále.
6/ Podmínky odstoupení od smlouvy – od smlouvy lze odstoupit pouze v případech určených zákonem. Jedná se o odstoupení od smlouvy pro nouzi nebo nevděk. Více najdete v § 2068 až 2075 zákona č. 89/2012, občanský zákoník, v platném znění.
7/ Datum a podpis obou stran – celou smlouvu je nutné potvrdit datem sepsání a podpisem obou stran.
Dary a daňové přiznání
Také dary podléhají danění. V roce 2014 byla sice zrušena darovací daň, stát si však peníze vezme v rámci daně z příjmů. Dary se z hlediska zákona řadí do bezúplatných příjmů a sazba činí 15 % pro fyzické osoby a 19 % pro právnické osoby.
Daňovou problematiku darů každoročně řešíte v rámci daňového přiznání, dary obdržené v tomto roce tedy budete uvádět v daňovém přiznání.
Samozřejmě i zde najdeme výjimky, od kterých nás zákon osvobozuje, nepatří sem:
- Příležitostné dary s celkovou hodnotou do 50.000 Kč za jedno zdaňovací období.
- Dary od blízkých příbuzných včetně nevlastního rodiče nebo dítěte a manželů.
- Darování od osob blízkých, se kterými obdarovaný alespoň rok žil v jedné domácnosti před získáním daru.
- Dary, které byly vyčleněny do svěřeneckého fondu.
- A také dary, které obdarovaný ze svého majetku vložil do rodinné fundace.
Darovací smlouva VZOR ke stažení zdarma
Chcete-li tedy darovat nějakou hodnotnější věc nebo nehmotné vlastnictví, hodí se využít náš vzor darovací smlouvy, který vám poskytujeme zdarma ke stažení.
Darovací smlouva VZOR – PDF formát zdarma ke stažení
Darovací smlouva VZOR – Word formát zdarma ke stažení
Upozornění: Naše společnost není zodpovědná za případné spory, nejasnosti a chyby v darovací smlouvě. Každý je povinen stáhnutý vzor upravit dle skutečnosti, aktuálního znění zákonů a ověřit správnost všech údajů před použitím dané smlouvy
Děkuji za vzor darovací smlouvy, nemusel jsem platit právníka a zvádl jsem vyplnit darovcí smlouvu sám, abych mohl darovat synovy své staré auto. Při přepisu auta s darovací smlouvou, nebyl žádný problém.
Dobrý den,
moc děkuji za vzor darovací smlouvy.
Přeji Vám hodně úspěchů v další práci. YH
Dobrý den, dají se také, touto smlouvou, darovat i peníze? děkuji
Dobrý den,
je možno darovat polovinu auta a tím si auto rozdělit? Při použití vzoru smlouvy uvést např. 1/2 (50%) motorového vozidla……
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, je možné také darovat peněžní hotovost? Děkuji za info.
Dobrý den,
chceme darovat dceři byt, kterým jsme vlastníci oba manželé. Jakým způsobem máme napsat dárce? (jenom jednoho z manželů, nebo oba)? a za další bychom chtěli do darovací smlouvy napsat věcné břemeno (dožití) také platné pro oba manžele.
Děkuji za radu a přeji hezký den
Milan
Dobrý den, ve smlouvě by měly být uvedení oba vlastníci. Pokud budete řešit i věcné břemeno, tady bych poradila obrátit se na právníka. Budete mít jistotu, že bude smlouva sepsána správně. Minimálně vám může Vaši připravenou smlouvu zkontrolovat.
Dobrý den, lze darovat peníze ze stavebního spoření a akcie?
Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den.
Chci darovat garáž cizí osobě. Musím nechat udělat odhad? Bude muset obdarovaný zaplatit 15% daň z hodnoty garáže?
Děkuji za informaci.
Zelená Eva
Dobrý den, pravděpodobně bude muset obdarovaná cizí osoba daň 15 % zaplatit. Výjimkou by bylo společné bydlení delší jak 1 rok. Více informací najdete zde: https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/darovani-nemovitosti/
Dobrý den , lze darovat vyšší finanční hotovost mezi manželi ?
Dekuji
TV
Dobrý večer , prosím zda mě mužete zaslat vzor na darovací slouvu s věcným břemenem . Bohužel jsem nenašla , když se zadařilo tak nešla vytisknou . Děkuji Čermáková
Dobrý den. Chci darovat dvě garáže svým dospělým dětem, a mělo by to být v rámci jedné smlouvy. Chtějí to na mě na katastru nem. protože žádost o vklad bude také jedna. Existuje takový vzor? nebo jak to mám udělat? Děkuji
Dobrý den, z vlastní zkušenosti bych doporučila se v těchto případech obrátit na advokátní kancelář, která vypracuje smlouvu přesně dle vaší situace a požadavků katastru. Většinou se jedná o velmi dobrou investici. Nicméně, pokud chcete použít vzor volně dostupný na internetu, domnívám se, že i to je možné. Věnujte ale pozornost správné specifikaci nemovitostí a následně také přesnému uvedení nabyvatelů – příjemců darů.
Dobrý den, jak prosím postupovat u darovací smlouvy, kde maminka chce přepsat dům synovi a jeho družce? Děkuji
Dobrý den, paní Klimešová. Jedná-li se o darovací smlouvu u majetku v nemalé hodnotě, vždy doporučuji obrátit se na advokátní kancelář. Většinou se jedná o dobře investované peníze a předejdete tak případným problémům do budoucna.
Lze tuto smlouvu použít i pro sponzorský dar na školní akci?Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, na internetu lze dohledat přímo smlouva o poskytnutí sponzorského daru.
darujícími jsou rodiče, tedy 2 osoby o obdarovanými jsou dvě dcery, tedy 2 osoby. každá dcera dostane něco jiného, jedna byt a druhá chatu. Jak to napsat na jednu smlouvu?
Dobrý den, toto bych určitě řešila s advokátem. Nespoléhala bych na rady z internetu nebo předchystané mustry smluv. Přeci jen jde o velký majetek a zajisté chcete mít vše i daňově správně, aby nedošlo k pozdějším komplikacím.
Jsem rád že je někdy také něco zdarma a pomůže.
Moc děkuji
Dobrý den, Oldřichu, jsme rádi, že jste našel, co jste potřeboval.
Dobrý den,
maminka mi chce darovat byt, takže jsme vyplnily formulář darovací smlouvy a co dál? Jak pokračovat? musí u podpisu této smlouvy být nějaký notář, nebo musí být ověřené podpisy? Nebo stačí nějací svědci? Se smlouvou to na katastru přepíší? Můžu na katastr jen já bez maminky? Maminka je totiž na LDN, samozřejmě způsobilá a normálně při smyslech, jen má potíže s pohybem a chůzí a domů se již pravděpodobně nevrátí. Z této darovací smlouvy se neplatí žádná daň? Moc děkuji za vaše odpovědi
Dobrý den, Jitko. Já osobně bych se v takovém případě na notáře či advokáta obrátila. Přeci jen jde o nemalý majetek a vyplatí se mít vše v pořádku a v souladu se zákonem. Případně existují i bezplatné právní poradny ve větších městech.
Dobrý večer, jak lze darovat akcie- 4750ks akcií Veolia energie ČR vzdálenému příbuznému? Bude někdo platit darovací daň? Vlastním akcie od roku 2000.
Děkuji Anna