Hlásíte-li se na úřad práce (ÚP) jako uchazeči o zaměstnání, budete potřebovat vědět, jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění. V článku se dočtete, jak dlouho za vás ÚP pojištění platí, ale i další důležité informace.
Úřad práce: Platba zdravotního pojištění
Jestliže jste se registrovali na ÚP a nehodláte si přivydělávat formou DPČ – dohody o pracovní činnosti (příp. jiného nekolidujícího zaměstnání), platí za vás úřad práce zdravotní pojištění v celé výši. Této možnosti využijete především v případě, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud se rozhodnete raději pro brigádu, o podporu v nezaměstnanosti přijdete. Je tedy lepší ji nejprve vyčerpat a až poté si brigádu hledat.
Nemáte-li na podporu nárok, nebo vypršela-li vám délka jejího čerpání, jistě přivýdělku na dohodu o pracovní činnosti využijete. Při měsíčním příjmu nad 3 000 Kč však budete odvádět zdravotní pojištění vy a váš zaměstnavatel.
Pozor! Od roku 2017 není možné pracovat při evidenci na ÚP na dohodu o provedení práce (DPP).
Pokud studujete, hradí za vás zdravotní pojištění stát do 26 let věku (do měsíce, kdy dovršíte 26. narozeniny). Nebo v případě, kdy studujete poprvé doktorský studijní program v prezenční formě. Po ukončení studia je na vás, zda se na úřad práce přihlásíte či nikoliv. Ale pamatujte, že pokud tak neučiníte a nenastoupíte do zaměstnání či nezačnete-li podnikat, je vaší povinností hradit si pojištění sami jako osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP).
Platba zdravotního pojištění úřadem práce končí při vyřazení z evidence z důvodu nalezení nového zaměstnání, nebo při porušení zákonem stanovených podmínek (nenahlášení přivýdělku apod.)
Pozor! Jakékoliv změny (přerušení živnosti, ukončení zaměstnání,…) byste měli ohlásit vaší zdravotní pojišťovně do 8 dní od jejich vzniku.
Úřad práce: Platba sociálního pojištění
Sociální pojištění za vás však úřad práce nikdy neplatí. Je tedy na vašem rozhodnutí, zda budete chtít během evidence na ÚP platby sociálního pojištění provádět, či nikoliv. Tento krok se vám vyplatí, pokud se chystáte nastoupit do zaměstnání a nechcete přerušovat živnost, nebo v případě, kdy plánujete miminko a neodvedli jste dosud dostatečnou výši pojištění, potřebnou k nároku na přiznání peněžité pomoci v mateřství. Minimální výše dobrovolného důchodového pojištění činí v roce 2020 2 439 Kč.
Doba započitatelná do starobního důchodu
Doba, kterou jste strávili na úřadu práce, vám bude započítána do odpracované doby starobního důchodu pouze v následujících případech:
- při evidenci na ÚP jste pobírali podporu v nezaměstnanosti,
- podporu jste nepobírali, tzn., šlo o tzv. náhradní dobu pojištění*, která se započítává pouze do výše tří let (do 55 let věku se však počítá pouze do výše jednoho roku).
*Náhradní doba pojištění je doba, kdy neodvádíte žádné pojistné, ale i přesto máte po splnění určitých podmínek nárok na její započtení do let potřebných pro nárok na odchod do důchodu.
Poohlížíte se po rekvalifikačním kurzu? Podívejte se na nabídku Orange Academy!
Zdroj: finance.cz
Dobrý den, kdo a nebo kde mohu zjistit kolik přesně dlužím na sociálním a zdravotním?
Dobrý den, tyto informace Vám poskytnou pracovníci obou institucí. Kontaktní údaje naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení (https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty) a zdravotní pojišťovny, ke které jste přihlášena.
Dobrý den.Kdo hradí zdravotní pojištění pro člověka (16 let),který zůstal po základní školní docházce doma?V případě,že se přihlásí na pracovní úřad,ale nedostáne podporu v nezaměstnanosti,protože nikdy nepracoval,platí i v tomto případě zdravotní pojištění stát? Děkuji.
V případě ukončení pracovního poměru z důvodu hrubého porušení pracovní kázně ve zkušební době, platí UP zdravotní pojištění? Nebo nema vůbec cenu se na něj hlásit? Děkuji
Prosim kolik dlužim na socialni
Dobrý den, omlouvám se, ale nemohu vám poskytnout informace o vašem dluhu na sociálním pojištění. Pro zjištění této informace byste měl kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení.
Dobrý den. Starám se o paní,která je vedena 1 rok na úřadě práce ,který jí platí zdravotní pojištění.Pro bolest v koleni si nemůže hledat zaměstnání.Paní má 59 let,nikdy nepracovala,tudíž nemá nárok na žádný důchod.Chci se zeptat,jak dlouho jí bude ÚP platit zdravotní pojištění a je možné ,aby jí ÚP platil ještě soc.dávky a jak dlouho, aby měla nárok na nějaký důchod? Děkuji za odpověď. S pozdravem Buchtová Jarmila
Tento dotaz vzneste přímo na příslušném úřadě práce.
vnuk pečuje o svou matku a zároveň chodí do zaměstnání. Matka pobírá příspěvek na péči 2. st. musí vnuk platit sociální a zdravotní pojištění ?
Dobrý den, bohužel moc nerozumím dotazu. Každopádně bych jej směřovala na správu sociálního zabezpeční, případně na zdravotní pojišťovnu. Nicméně pokud to chápu správně, tak se to platby odvodů nijak nedotkne. Tzn. je platit musí v souladu s výší výdělku.
Dobrý den, muzu se prosim zeptat? Pracovala jsem cca 5 let jako zamestatnec, dala jsem vypoved 2/2022 a 5/2022-12/2022 jsem byla osvc. Od 1/2023 do ted jsem OBZP a platim si zdravotni.
Pokud bych pristi rok cekala miminko, mam narok na rodicovskou? Na materskou nemam, ze? Pripadne je mozna nejaka penezita podpora?
Musim si platit socialni, abych mela rodicovskou?
Dobrý den,
V článku je zásadní chyba: ” Pokud se rozhodnete raději pro brigádu, o podporu v nezaměstnanosti přijdete.”
Pokud totiž vaše brigáda bude na DPČ za celkovou hrubou mzdu nižší než polovina minimální hrubé mzdy, tak vám bude pouze pozastaveno (!!!) vyplácení podpory v nezaměstnanosti, na dobu kdy budete pobírat příjem z této DPČ, a po ukončení tohoto příjmu z DPČ vám bude vyplácení podpory v nezaměstnanosti obnoveno ve výši před zahájením této brigády.
Takže pokud najdete brigádu ze které budete mít čistý příjem přibližně stejný jako je vaše podpora v nezaměstnanosti, tak je vhodné s takovou brigádou začít co nejdříve, ale ověřte si nejdříve u svého zaměstnavatele jaký budete mít čistý příjem, kvůli nejasnostem s placením sociálního a zdravotního pojištění, abyste měli čistý příjem opravdu srovnatelný s vaší podporou v nezaměstnanosti.
Dobrý den, Vladimíre, děkujeme za doplnění.