Platit zdravotní pojištění je zákonná povinnost každého občana České Republiky. Znamená to, že každý musí být veden u některé ze zdravotních pojišťoven. Jaké změny nastanou ve zdravotním pojištění v roce 2023? Informace nabízí dnešní článek.
Obsah
Jak fungují zdravotní pojišťovny?
Zdravotní pojišťovny fungují jako samostatné právní subjekty. Jejich úkolem je provádět veřejné zdravotní pojištění. Jedná se o činnost, která zahrnuje výběr pojistného od plátců a zároveň úhradu zdravotních služeb jejich poskytovatelům. Mezi jejich další povinnosti patří zajistit svým pojištěncům místně a časově dostupné hrazené služby, které získává na základě uzavírání smluv s poskytovateli. Ti tvoří síť smluvních poskytovatelů zdravotní pojišťovny.
Činnost zdravotních pojišťoven reguluje Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ministerstvem financí, mimo to pohledá také jejich činnost i kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu.
Kdo platí zdravotní pojištění?
Jak již bylo zmíněno v úvodu – platit pojištění je zákonná povinnost každého občana České Republiky. Plátci zdravotního pojištění se rozdělují do následujících čtyř skupin:
- Zaměstnanci – za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění jejich zaměstnavatel,
- OSVČ – osoby samostatně výdělečně činné si zdravotní pojištění platí sami,
- Pojištěnci, za které platí zdravotní pojištění stát – jedná se o děti, studenti, ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, nezaměstnaní, dlouhodobě nemocní, důchodci apod.,
- OBZP– osoby bez zdanitelných příjmů musí hradit minimální zdravotní pojištění, jedná se o osoby, které například pracují jen formou práce na DPP nebo DPČ s nízkým příjmem.
Minimální zdravotní pojištění 2023
Platby zdravotního pojištění se liší a to následovně:
-
OBZP – minimální pojištění v roce 2023 je pro osoby bez zdanitelných příjmů 2187 Kč,
-
OSVČ – minimální zdravotní pojištění je pro osoby samostatně výdělečně činné na hlavní činnost v roce 2023 – 2722 Kč,
- Zaměstnanec – z jeho hrubé mzdy se za zdravotní pojištění odvádí 4,5 % z hrubé mzdy,
- Zaměstnavatel odvádí dalších 9 % z hrubé mzdy svého zaměstnance.
Dluh na zdravotním pojištění
Každý občan ČR musí být evidován u některé z následujících zdravotních pojišťoven:
- Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky,
- Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky,
- Česká průmyslová zdravotní pojišťovna,
- Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví,
- Zaměstnanecká pojišťovna Škoda,
- Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky,
- Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna.
V případě, že není pojištění řádně uhrazeno vzniká automaticky u příslušné pojišťovny dluh. Tento dluh se navíc každý den zvyšuje o 0,05 % z dlužné částky.
Zjistit si případný dluh nebo nedoplatek, je možné na každé pobočce příslušné zdravotní pojišťovny, u které je občan veden. V případě, že pojišťovna neeviduje žádný dluh, lze si navíc vyžádat potvrzení o bezdlužnosti. Pokud jsou naopak zjištěny nesrovnalosti v platbách, obdrží pojištěný výpis plateb.
Některé zdravotní pojišťovny nabízí pojištěným přístup v rámci internetového přihlášení do aplikace zdravotní pojišťovny, kde si lze pohodlně zjistit stav svého účtu. Kromě toho pojištěný i vidí výpis všech zdravotních úkonů. které byly v rámci pojištění zaplaceny.
Platba OSVČ – nemocenské pojištění
V případě, že chce OSVČ pobírat v pracovní neschopnosti dávku, samotné zdravotní pojištění nestačí. Nemocenské pojištění není součástí ani paušální daně ti, co tedy platí paušální daň a chtějí být nemocensky pojištěni, musí k platbě připojit i navíc platbu nemocenského pojištění.
Pro platbu dobrovolného nemocenského pojištění je potřeba podat přihlášku k účasti na nemocenském pojištění. Výše pojistného je 2,1 % z vyměřovacího základu, jehož výši si určuje OSVČ. Podmínkou je však, že nesmí být nižší než dvojnásobek částky rozhodné podle předpisů o nemocenském pojištění pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění. Jedná se tedy o 2× rozhodný příjem, která bude v roce 2023 4 000 Kč – 2,1 % z (2 × 4 000 Kč) = 168 Kč.