V tomto článku jsme se zaměřili na téma minimalismu v životě osobním i pracovním. Na minimalismus jsme se podívali z různých úhlů pohledu. Od minimalismu ve vašem šatníku, až po minimalizaci času tráveného na sociálních sítích. Zjistíte, jak může implementace minimalismu do vašeho života zlepšit vaši psychickou pohodu a wellbeing.

Minimalismus v životě

Minimalismus v životě znamená omezení zbytečného a nadbytečného. To zahrnuje odstraňování věcí, činností a myšlenek, které nejsou nezbytné nebo nepřinášejí hodnotu. Minimalismus se zaměřuje na kvalitu před kvantitou. Místo hromadění velkého množství věcí nebo aktivit, klade důraz na kvalitu toho, co si udržujete. Vede k většímu klidu a jednoduchosti. Když se zbavíte zbytečností, můžete se soustředit na to, co je pro vás důležité. Snížíte tak stres a chaos.

V poslední době je minimalismus trendem. Můžeme se s ním setkat při úklidu (Marie Kondo). Velké oblibě se u nás také těší skandinávský styl bydlení. Ten je svým minimalismem pověstný. Nejde o to učinit ze svého života strohé a nezáživné místo. Je to spíše filosofie směřující k tomu, soustředit se na to podstatné. Na vztahy, na rodinu, na zážitky.

Jak nejlépe definovat minimalismus v životě?

 1. Stanovte si priority. Zaměřte se na to, co je pro vás skutečně důležité. To může zahrnovat zjednodušení vašeho harmonogramu, odstranění zbytečných věcí nebo soustředění se na vaše vztahy a osobní růst.
 2. Minimalismus v životě vám pomáhá snížit stres a zlepšit vaše fyzické a duševní zdraví. Když se soustředíte na to, co je pro vás skutečně důležité, můžete snížit pocit přetížení a zlepšit své pocity štěstí a spokojenosti.
 3. Minimalismus v životě vám také umožňuje udržitelnější životní styl. Když kupujete méně a konzumujete méně zdrojů, můžete snížit svůj dopad na planetu a přispět k ochraně životního prostředí.

minimalismus v životě

Minimalismus v podnikání

Minimalismus v podnikání znamená zaměřit se na klíčové záležitosti.  Odstranit zbytečnosti, které vaše podnikání brzdí. To může zahrnovat:

 • snížení nákladů,
 • odstranění neefektivních procesů,
 • soustředění se na produkty nebo služby, které jsou zákazníky nejvíce vyhledávány a přinášejí největší zisk.

Minimalismus v podnikání vám může pomoci zlepšit produktivitu a výkonnost. Když se soustředíte na to podstavné, zlepšíte svou schopnost se soustředit.

Minimalismus ve vašem businessu vám může také pomoci vybudovat silnější značku. Zaměřte se na kvalitu vašich produktů nebo služeb. Odstraňte všechno zbytečné. Můžete tak vytvořit jednodušší, ale zároveň výraznější značku, která osloví zákazníky.

TOP rekvalifikační kurzy v roce 2024

Jak začlenit minimalismus do vašeho podnikání?

 1. Zaměřte se na produkty nebo služby, které tvoří jádro vašeho podnikání. Omezte zbytečné aktivity, které vám berou čas a energii.
 2. Zbavte se nákladů, které nepřinášejí žádnou hodnotu.
 3. Snižte množství papíru a dokumentů. Digitalizujte své dokumenty. Omezte zbytečný tisk.
 4. Omezte počet schůzek a setkání, které vyžadují váš čas. Využívejte online nástroje pro komunikaci a spolupráci.
 5. Používejte nástroje, které jsou jednoduché a efektivní. Usnadněte si práci a minimalizujte zbytečné činnosti.
 6. Zautomatizujte opakující se úkoly a procesy.
 7. Minimalizujte rušivé faktory (nadměrné množství emailů nebo telefonátů). Vytvořte si prostor pro soustředěnou práci a tvorbu.

minimalismus v životě

Minimalismus v životě a duševní zdraví

Snížení stresu – minimalismus může pomoci snížit stres a úzkost tím, že omezuje přetížení a chaos v našem životě. Zaměřením se na to, co je pro vás opravdu důležité, snížíte pocit přetížení a stresu.

Lepší soustředěnost – minimalismus vám pomůže zlepšit soustředění a koncentraci tím, že omezí rušivé faktory (přeplněné prostory, přebytek věcí).

Zlepšení emocionální pohody – minimalismus může pomoci zlepšit vaši emocionální pohodu. Odstraníte aktivity, které vás vyčerpávají. Zaměříte se na to, co vás skutečně baví. Co vám přináší radost.

Větší míra spokojenosti – minimalismus v životě může pomoci dosáhnout větší míry spokojenosti a štěstí. Učí vás, že materiální věci a konzumní životní styl nemusí být klíčem k naplnění a štěstí. Zaměřte se na vztahy, zážitky a hodnoty, které jsou pro nás skutečně důležité.

Tyto faktory mohou přispět k celkovému zlepšení duševního zdraví. Samozřejmě, každý je jedinečný. Ne každému musí minimalismus vyhovovat.

Minimalismus v každodenním životě

Soustředíte se na to, co je opravdu důležité a zbavujete se všeho zbytečného. To se týká nejen věcí, které máte doma, ale také vašeho času, energie a pozornosti. Zjednodušte si svůj život a najednou se budete cítit lehčí a spokojenější.

Prvním krokem k minimalismu je uznat, že méně může být více. Udělejte si inventuru všech věcí, které máte. Zeptejte se sami sebe: “Je tohle něco, co opravdu potřebuji? Má to pro mě nějakou skutečnou hodnotu?” Pokud ne, můžete se toho zbavit.

Stejně tak se můžete zamyslet nad tím, jak trávíte svůj čas a zda jsou některé aktivity nebo vztahy pro vás skutečně důležité.

Všimněte si, jak se bude váš život postupně zjednodušovat. Uděláte si jasno v prioritách a budete se na ně snadněji soustředit.

Není to jen o tom, čeho se zbavíte, ale také o tom, co si necháte.

Podívejte se na rekvalifikační kurzy

Minimalismus v myšlení

Neřešíte pouze otázku, co si koupíte či nekoupíte. Je to i o tom, jak přemýšlíte. Pokud se naučíte myslet minimalisticky, můžete získat větší jasnost a klid v mysli. Zkoušejte se zaměřovat na jednu věc a buďte přítomní v daném okamžiku. Praktikujte mindfulness.

Minimalismus v cestování

Nemusíte jezdit na okázalé dovolené All Inclusive. Můžete vyrazit sami do zapadlé vesničky na jihu Francie. Ubytovat se v malém místním hotelu. Nemusíte navštívit všechna zajímavá místa v okolí. Není nutné přivézt každému z rodiny dárek z dovolené. Prostě si jen užívejte přítomnost, vychutnávejte si nové prostředí. Nasajte životní styl jiné kultury.  Užijte si to. Koukejte se na západ slunce, pijte dobré víno a usmívejte se. Vidíte? Minimalismus nemusí být vůbec nudný a nezáživný. Naopak. Život si mnohem víc vychutnáte, když budete kráčet klidně. Při zběsilé honbě za zážitky vám může ledacos uniknout.

Nevyhazujte všechno

Minimalismus není o tom, zbavit se všeho, co máte rádi. Vyberte si činnosti a věci, které vám přinášejí opravdovou hodnotu. Pamatujte, že minimalismus není o dokonalosti. Je o nalezení své vlastní cesty ke štěstí a naplnění. Zkoušejte se zaměřovat na to, co je pro vás skutečně důležité. Uvidíte, že život se může stát jednodušší a zároveň bohatší.

minimalismus v životě

Tipy na minimalistický šatník

 • Vyřaďte nepotřebné kousky. Zbavte se všeho, co nenosíte. Co vám velikostně nesedí. Co se vám nelíbí, nebo co má už své nejlepší roky za sebou. Pokud danou věc nenosíte, nepotřebujete ji.
 • Soustřeďte se na základní kusy oblečení. Místo plné skříně oblečení zvolte několik kvalitních kusů, které se snadno kombinují. Můžete je nosit různými způsoby, aby se vám neomrzely. Pořiďte si jednoduché doplňky.
 • Investujte do kvality. Místo abyste kupovali levné kousky, které se brzy rozpadnou, zvažte investici do kusů oblečení, které vydrží delší dobu a zlepší váš celkový vzhled.
 • S minimalismem v šatníku je to podobné jako s minimalismem v životě. Nejde o to, abyste se zbavili všeho, co máte rádi. Jde o to vybrat si jen ty nejlepší a praktické kousky, které vás dokáží dobře reprezentovat a zároveň vám usnadnit každodenní život.

Sociální sítě a minimalismus

Jak minimalizovat svou přítomnost na sociálních sítích a zlepšit tak svou psychickou pohodu?

Jeden z nejdůležitějších aspektů digitálního minimalismu je omezit svůj čas na sociálních sítích. Nastavte si limit pro každou sociální síť, kterou používáte. Snažte se ho dodržovat. Můžete také nastavit dobu bez sociálních sítí (například dobu 30 minut před spaním).

Omezte množství sociálních sítí, které používáte. Vyberte si jednu nebo dvě, které vám nejvíce vyhovují a zaměřte se na ně. To umožní větší koncentraci a kvalitnější příspěvky.

Vyberte si kvalitní zdroje informací. Nezáleží na tom, kolik stránek či lidí sledujete. Záleží na kvalitě informací, kterých se vám dostává.

Pravidelný detox

Můžete si naordinovat pravidelný detox od sociálních sítí. To může znamenat výrazně omezit dobu strávenou na sítích, nebo stejně tak jejich úplnou absenci po vámi zvolený čas.

Je také dobré udržovat svou mailovou schránku prázdnou a vyřízenou. Zdá se vám, že se vám do kontaktního seznamu dostali lidi, které vlastně ani neznáte? Jednou za půl roku si stanovte den, kdy kontakty projdete a promažete.

Stejně tak můžete postupovat i v dalších aspektech digitálního života. Uspořádejte si složky na ploše. Vyřiďte resty a aktualizujte to do listy.

Závěr

Minimalismus v životě může být prospěšný pro vaši pohodu a produktivitu. Minimalismus můžeme přizvat jak do našeho soukromého, tak do pracovního života. Dali jsme vám několik tipů, jak jej implementujete do života. Postupně si budete všímat, jak se váš život zjednodušil.

Mám zájem o odběr newsletteru