Google Dokumenty jsou online nástroje pro tvorbu a sdílení dokumentů, tabulek a prezentací, které umožňují spolupráci v reálném čase. Tyto nástroje jsou součástí Google Workspace a nabízejí uživatelům mnoho výhod, které vám představíme v dnešním článku.

Proč je dobré používat Google Dokumenty

V dnešní době je stále důležitější, abychom byli při své práci organizovaní a efektivní. Vzhledem k množství různých softwarových programů a aplikací však může být složité najít ten správný. Google Dokumenty nabízejí snadno použitelné řešení, díky kterému je správa dokumentů jednodušší než kdykoli předtím.

K čemu je využijete?

Google Dokumenty jsou bezplatný cloudový online nástroj. Své dokumenty můžete vytvářet, upravovat a ukládat online odkudkoli s připojením k internetu, aniž byste museli instalovat jakýkoli software. Je kompatibilní se všemi oblíbenými operačními systémy a zařízeními, takže je snadné mít kdykoli přístup ke svým souborům.

Snadná tvorba dokumentů i lepší týmová práce

Díky přehlednému uživatelskému rozhraní je používání Google Dokumentů velmi přívětivé a intuitivní. Můžete používat různé nástroje, jako jsou možnosti formátování textu, obrázky, grafy a šablony, které vám pomohou rychle a efektivně vytvářet krásné dokumenty. Kromě toho je k dispozici spousta funkcí, s jejichž pomocí můžete snadněji spolupracovat s kolegy nebo jinými autory dokumentů. Vytvořené dokumenty můžete sdílet prostřednictvím jedinečné adresy URL a dokonce nechat ostatní, aby dokument komentovali v reálném čase.

Příklady využití

Jak konkrétně můžete Google Dokumenty využít? Například pro:

 • tvorbu a sdílení dokumentů a prezentací,
 • spolupráci s ostatními uživateli na stejném dokumentu v reálném čase,
 • organizaci a sledování úkolů a projektů,
 • tvorbu rozpočtů a sledování finančních dat v tabulkách,
 • vytváření formulářů pro sběr dat a zpětnou vazbu,
 • tvorbu a sdílení kalendářů a dalších organizačních nástrojů.

Využití závisí na konkrétních potřebách uživatele, ale díky své všestrannosti jsou užitečným nástrojem vhodným k mnoha účelům.

google dokumenty

Hlavní výhody používání Google Dokumentů

Existuje mnoho výhod používání Google Dokumentů jako online kancelářského nástroje. Mezi hlavní výhody patří:

 • Snadná spolupráce: Google Dokumenty umožňují více uživatelům pracovat na stejném dokumentu současně a vidět změny ostatních uživatelů v reálném čase. To usnadňuje spolupráci a koordinaci v týmu.
 • Přístupnost z různých zařízení: Google Dokumenty jsou dostupné přes internet a nevyžadují instalaci speciálního softwaru, což znamená, že uživatelé mohou přistupovat k dokumentům odkudkoliv a kdykoliv pomocí jakéhokoliv zařízení s připojením k internetu.
 • Automatické ukládání: dokumenty se automaticky ukládají do cloudu, což zajišťuje, že uživatelé neztratí svou práci kvůli selhání hardwaru nebo špatnému internetovému připojení.
 • Snadná integrace s ostatními aplikacemi: Google Dokumenty lze snadno integrovat s ostatními aplikacemi v rámci Google Workspace, jako je například Gmail, Google Kalendář nebo Google Disk.
 • Široká škála funkcí a nástrojů: Google Dokumenty nabízejí mnoho funkcí a nástrojů, jako je například kontrola pravopisu, tabulky, grafy, formátování textu a možnosti sdílení, které usnadňují tvorbu a správu dokumentů.
 • Bezplatné používání: Google Dokumenty jsou zdarma pro osobní použití a pro malé a střední podniky s omezeným počtem uživatelů.
Naučte se programovat v našem kurzu

Spolupráce a sdílení dokumentů

Spolupráce a sdílení dokumentů jsou klíčové funkce, které Google Dokumenty nabízejí. Usnadňují práci s dokumenty v týmu. Vybíráme některé z funkcí, které Google Dokumenty poskytují pro tyto účely:

 • Sdílení dokumentů: Uživatelé mohou snadno sdílet své dokumenty s ostatními uživateli, přidávat uživatele a nastavit oprávnění pro každého uživatele zvlášť.
 • Spolupráce v reálném čase: Uživatelé mohou spolupracovat na dokumentu v reálném čase a vidět změny ostatních uživatelů okamžitě. Umožňuje to rychlejší a efektivnější spolupráci v týmu.
 • Komentáře a diskuse: Uživatelé mohou přidávat komentáře a diskutovat o dokumentu přímo v něm. Usnadňuje to komunikaci v týmu a zabraňuje ztrátě informací.
 • Historie změn: Google Dokumenty ukládají historii změn dokumentu, takže uživatelé mohou vidět, kdo a kdy provedl určité změny. To umožňuje uživatelům sledovat vývoj dokumentu a zpětně ho upravit, pokud je to nutné.
 • Nastavení oprávnění: Uživatelé mohou nastavit oprávnění pro každého uživatele zvlášť, což umožňuje omezit přístup k dokumentu pouze na určité osoby a chránit tak citlivé informace.
 • Export dokumentů: Uživatelé mohou snadno exportovat dokumenty do různých formátů, jako je například PDF nebo Microsoft Word. To napomáhá snadnému sdílení dokumentů s lidmi, kteří nejsou uživateli Google Dokumentů.

google dokumenty

Integrace s ostatními aplikacemi v rámci Google Workspace

Google Dokumenty jsou součástí širšího balíku produktů Google Workspace, což umožňuje integraci s dalšími aplikacemi a nástroji v rámci tohoto balíku. Vybíráme některé z těchto aplikací a nástrojů:

 • Gmail: Google Dokumenty lze připojit k emailům v Gmailu a posílat odkazy na dokumenty přímo z emailového klienta. Uživatelé mohou také odesílat dokumenty přímo z Google Dokumentů přes Gmail.
 • Google Disk: Google Dokumenty jsou uloženy na Google Disku, což umožňuje snadný přístup a sdílení dokumentů mezi různými uživateli. Ti mohou také importovat a exportovat dokumenty do a z Google Disku.
 • Google Kalendář: Google Dokumenty mohou být připojeny k událostem v Google Kalendáři, což umožňuje snadnou organizaci a plánování pracovních schůzek a projektů. Uživatelé mohou také přidávat poznámky a úkoly do svých kalendářů a propojovat je s Google Dokumenty.
 • Google Meet: Google Dokumenty mohou být sdíleny a zobrazovány během videokonferencí v Google Meet, což umožňuje snadnou a efektivní spolupráci a prezentaci informací.
 • Google Formuláře: Google Dokumenty lze použít k vytváření formulářů a dotazníků v Google Formulářích. Uživatelé mohou také připojovat odpovědi z Google Formulářů přímo ke Google Dokumentům.

Bezpečnost a zabezpečení dat

Bezpečnost a zabezpečení dat jsou v dnešní době velmi důležitými tématy, zejména v oblasti práce s citlivými informacemi a daty. Nabízejí několik funkcí a opatření k zabezpečení dat a ochraně soukromí uživatelů:

 • Šifrování: Všechna data jsou šifrována v klidovém i přenosovém režimu pomocí SSL/TLS protokolu. To znamená, že data jsou chráněna před neoprávněným přístupem během jejich přenosu a ukládání.
 • Autentizace: Uživatelé se musí přihlásit pomocí svého účtu Google před tím, než mohou přistupovat k dokumentům. To zajišťuje, že pouze oprávněné osoby mají přístup k dokumentům.
 • Oprávnění a role: Uživatelé mohou přidělovat různá oprávnění a role pro ostatní uživatele, kteří mají přístup k dokumentům. Někdo tak může dokument pouze číst, jiný i upravovat, případně udělovat další oprávnění k dokumentu.
 • Revize a historie: ukládají historii změn a revizí dokumentů, což umožňuje uživatelům sledovat, kdo a kdy změnil dokument a co bylo změněno. To umožňuje snadnou detekci potenciálních bezpečnostních hrozeb a rychlou reakci na ně.
 • Firewall: Google používá rozsáhlou infrastrukturu firewallů a jiných bezpečnostních opatření, aby chránil své servery a data před útoky a neoprávněným přístupem.

Jsou poměrně bezpečnou a spolehlivou platformou pro práci s citlivými informacemi a daty. Google vynakládá značné úsilí na zabezpečení svých produktů a služeb a průběžně aktualizuje bezpečnostní opatření, aby udržoval vysokou úroveň ochrany dat.

google dokumenty

Srovnání s jinými kancelářskými nástroji

Existuje mnoho kancelářských nástrojů a aplikací, které umožňují vytvářet a editovat dokumenty, prezentace a tabulky. Mezi nejznámější patří:

 • Microsoft Office,
 • Apple iWork,
 • Libre Office

Google Dokumenty vs Microsoft Office

Microsoft Office je pravděpodobně nejrozšířenější kancelářský balík na světě. Nabízí aplikace jako Word, Excel a PowerPoint, které jsou nainstalovány přímo na počítači. GD jsou však cloudové řešení, což znamená, že dokumenty lze editovat a sdílet přímo v prohlížeči. Nabízejí také větší možnosti pro spolupráci a sdílení dokumentů.

Google Dokumenty vs Apple iWork

Apple iWork je kancelářský balík pro uživatele macOS a iOS, který zahrnuje aplikace jako Pages, Numbers a Keynote. Podobně jako Google Dokumenty je iWork aplikace cloudové řešení.GD však nabízejí více funkcí a jsou kompatibilní s více zařízeními.

Google Dokumenty vs Libre Office

LibreOffice je open source kancelářský balík, který zahrnuje aplikace jako Writer, Calc a Impress. LibreOffice je bezplatný a umožňuje uživatelům pracovat offline, což znamená, že dokumenty mohou být uloženy a editovány přímo na počítači.

Závěr

Google Dokumenty poskytují uživatelům efektivní způsob, jak sledovat změny v průběhu času nebo rychle a bezpečně sdílet obsah s ostatními. Staly se tak neocenitelným pomocníkem pro firmy. Díky intuitivní obsluze a snadné dostupnosti na různých zařízeních roste jejich obliba jak pro pracovní, tak i soukromé využití. Používání Google Dokumentů je zdarma, nezatíží tedy ani váš rozpočet. Jedná se o jednoduchý a přitom vysoce efektivní nástroj.

Mám zájem o odběr newsletteru