Dohoda o provedení práce patří mezi oblíbené formy pracovněprávního vztahu. Podívejte se na všechny její výhody. V článku najdete i odpovědi na nejčastější otázky ohledně DPP včetně jejího vzoru.
Dohoda o provedení práce (zkráceně DPP) je forma pracovněprávního vztahu. Uzavírá se mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Často ji využívají maminky na mateřské dovolené, studenti a důchodci.
Obsah
Dohoda o provedení práce: Jaké jsou její výhody?
Pokud zvažujete uzavření DPP, podívejte se na hlavní výhody, které nabízí.
Jednoduchá administrativa
V porovnání s prací na živnostenský list budete mít mnohem méně starostí s administrativou. Nemusíte obíhat úřady jako je tomu v případě zakládání živnosti.
Nižší odvody sociálního a zdravotního pojištění
Do určité částky nemusíte odvádět vy, ani váš zaměstnavatel odvody sociálního a zdravotního pojištění. Náklady nešplhají do tak vysokých částek jako v případě klasického zaměstnaneckého poměru nebo práce na živnost. Konkrétní příklady odvodů si ukážeme níže.
Větší svoboda a časová flexibilita
Práce na dohodu umožňuje větší svobodu a časovou flexibilitu. Můžete se tak více věnovat i jiným činnostem jako je například studium cizích jazyků.
DPP má však i své nevýhody. Jednou z nich je rozsah, kdy můžete odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Výše odměny však není limitována. U dohody o provedení práce nemáte nárok na dovolenou, placené a neplacené překážky, ani na odstupné.
Dohoda o provedení práce 2019: Daň, sociální a zdravotní pojištění
Kdo platí sociální a zdravotní pojištění?
Částka, do které se neplatí sociální a zdravotní pojištění, činí 10 000 Kč. Při hrubé mzdě od 10 001 Kč hradíte odvody ve výši 11% z hrubé mzdy a váš zaměstnavatel ve výši 34%.
Pozor! Pokud pracujete na DPP a váš příjem nepřesáhl 10 000 Kč, nejste z pohledu odvodů považováni za zaměstnance. Jestliže zároveň nepracujete pro jiného zaměstnavatele nebo nepodnikáte, patříte do skupiny osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) a musíte sami odvádět zdravotní pojištění ve výši 1 803 Kč za měsíc.
Jak je to se zdaněním příjmů u dohody o provedení práce?
U zdanění DPP hraje roli, zda jste podepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani (tzv. růžové prohlášení). Zda patříte mezi státní pojištěnce (studenty, ženy na mateřské a osoby pobírající rodičovský příspěvek nebo důchodce), za které platí zdravotní pojištění stát. Rozhoduje i výše vašeho výdělku. Podívejte se na možné varianty zdanění.
Výdělek do 10 000 Kč bez podepsaného prohlášení k dani
Činí-li váš výdělek do 10 000 Kč a nepodepsali jste prohlášení k dani, zdaní se 15% srážkovou daní. Pokud nemáte jiný příjem, nemusíte podávat daňové přiznání. Nemáte však nárok na žádné slevy, protože jste nepodepsali růžové prohlášení.
Tip: 15% srážkovou daň však můžete získat zpět podáním daňového přiznání. Je tedy na vašem uvážení, zda raději necháte peníze státu nebo investujete čas do papírování navíc.
Výdělek do 10 000 Kč s podepsaným prohlášením k dani
Máte-li růžové prohlášení podepsané a vydělali jste si méně než 10 000 Kč, bude se vám příjem danit 15% zálohovou daní. Počítá se ze základu daně (resp. superhrubé mzdy zaokrouhlené na celé sto koruny nahoru). Díky podepsanému prohlášení si můžete uplatnit slevy na dani (poplatníka, studenta, atd.) nebo daňové zvýhodnění na vyživované děti. Vaše čistá mzda tak bude vyšší, než v případě nepodepsání růžového papíru.
Výdělek nad 10 000 Kč bez podepsaného prohlášení k dani
Výdělek nad 10 000 Kč se také zdaňuje 15% zálohovou daní. Opět si nebudete moci uplatnit slevy. Základem daně je 1,34 násobek hrubé mzdy zaokrouhlený na celé stovky korun nahoru. Slevu na poplatníka však můžete uplatnit při podání daňového přiznání, kdy vám může být vrácen přeplatek. Přiznání jste povinni podat, pokud pracujete během roku současně pro více zaměstnavatelů.
Tip: Růžové prohlášení a daňové přiznání se z finančního hlediska vyplatí vždy vyřídit.
Výdělek nad 10 000 Kč s podepsaným prohlášením k dani
U této varianty se zdaňuje výdělek stejně jako v předchozím případě. Rozdíl spočívá v možnosti uplatnění slev a daňového zvýhodnění na děti díky podepsanému prohlášení.
Dohoda o provedení práce vzor
DPP musí mít písemnou formu a má obsahovat:
- pracovní úkol,
- výši sjednané odměny,
- rozsah práce
- a dobu, na kterou se uzavírá.
Pro konkrétní představu přikládáme níže vzor dohody o provedení práce, který si můžete podle svých potřeb upravit a používat.
Dobrý den můj syn má 2 smlouvy na DPP ani u jedné jeho vydělek nepřesáhne 10 000 Kč čistého zjistila jsem že za něj zaměstnavatel žádný zaměstnavatel neodvádí soc. A zdrav. Pojištění jaký má syn momentálně problém a co se s tím dá prosím dělat? Děkuji
Dobrý den, do 10 000 Kč nemusí zaměstnavatel ani Váš syn sociální pojištění platit. Měl by být však přihlášený ke zdravotní pojišťovně jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů a hradit si ho sám. Doporučuji zavolat na zdravotní pojišťovnu a zeptat se na postup.
Dobry den
Mam dpp, vydelek do 5000kc.. Plati se i dan 15%..
Dekuji za odpověď
Dobrý den, to záleží na tom, zda jste podepsala prohlášení k dani nebo ne. Pokud ne, bude Vám strhávána 15% srážková daň. Proto doporučuji prohlášení podepsat.
Dobrý den, jsem brigádnice, mám DPP, jsem studentka a mám podepsané prohlášení. Dnes jsem dostala výplatu, měla jsem dostat 10380Kč, dostala jsem ale 9240Kč. Vím, můj výdělek přesáhl 10000Kč.. A tak se chci zeptat, jestli když na konci roku udělám daňové přiznání, jestli mi vrátí zdravotní a sociální? Jestli ne, je pro mě něco výhodnějšího? Minulý měsíc jsem dostala totiž 9360Kč, ale tento měsíc jsem pracovala o devět hodin více, ale mám vlastně peněz méně..
A vlastně po dvou kalendářních měsících jsem v polovině možných odpracovaných hodin.
Je tedy možné tuto situaci vyřešit nějak lépe?
Děkuji.
Jsem invalidní důchodkyně, musí mi zaměstnavatel prodloužit dohodu o pracovní práci, jaká mám práva děkuji
Hezký den,
zaměstnavatel nemá povinnost prodlužovat dohodu o pracovní činnosti, pokud se obě strany nedohodnou na jejím prodloužení.
Dobrý den, jsem absolvent střední školy a nyní pracuju s DPP a podepsanou růžovkou. Výdělek mám nad 10000 kč měsíčně. Takže musím platit sociální pojištění plus daně?
Hezký den,
vámi popsané dotazy jsou popsány v článku.
Dobrý den,
mám na brigádě podepsané DPP, nicméně mi teď bylo řečeno, že na slevu na studenta potřebuji vydělat nějaké měsíční minimum,abych slevu dostala. Jak to tedy je? myslela jsem si,že když jako student podepíšu “růžové” tak budu mít o 15% větší výdělek, ale nesmím přesáhnout 10 000 Kč. Děkuji za odpověď. V.
Hezký den, prosím obraťte se s konkrétním popisem situace na mail info@orangeacademy.cz, kolegyně z účetnictví Vám poradí lépe.
Dobrý den,
mám prosbu, u předchozího zaměstnavatele jsem byla zaměstnaná 1.1. – 31.3.2021 na HPP a poté u té samé společnosti pouze na DPP 1.4. – 30.4.2021 s výdělkem do 10 000 Kč. Následně mi byl zaslán Přehled o zdanitelných příjmech za období 1.1. – 31.3.2021. Je tento Přehled o zdanitelných příjmech správně, nebo by tam měl být zahrnut i duben na DPP.
Děkuji a přeji hezký den.
Jsem zaměstnaná a ještě mám 2 DPP, odvádí se daň z obou nebo jen z jedné DPP.??
Dobrý den jsem starobní důchodce pracuji jako ostraha na dohodu a zaměstnavatel platil všem stejně 120kč na hodinu nyní to převzal jiný zaměstnavatel a platí ozp zaměstnancům 124kc nahodinu, ale těm co jsou na dohodu jen 112,5 kč mají na to právo? Pracujeme všichni stejně!
Dobrý den, nevím, jak to máte ošetřeno smluvně, nicméně zaměstnavatel v mezích zákona má právo stanovit odměnu svým zaměstnancům.