Plánování dovolené je vzrušujícím a důležitým úkolem pro každého cestovatele. V posledních letech se staly populárními dvě metody rezervace dovolené – first minute a last minute. Tyto termíny odkazují na různé přístupy k rezervaci dovolené. Jednu plánujeme dlouho dopředu a druhou rezervujeme těsně před odjezdem. V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody obou typů dovolené, abyste si mohli vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

First minute dovolená

First minute dovolená je rezervace dovolené s dlouhým předstihem před odjezdem. Tato metoda je vhodná pro ty, kteří mají rádi jistotu a plánování. Zde je několik výhod, které nabízí first minute dovolená:

 1. Výběr z široké nabídky: Rezervací dovolené s dlouhým předstihem máte větší výběr z dostupných destinací, hotelů, letů a dalších služeb. Můžete si vybrat tu nejlepší možnost podle vašich preferencí a potřeb.
 2. Finanční úspory: Rezervací first minute dovolené máte často možnost využít slevy a nabídky, které nejsou k dispozici při rezervaci na poslední chvíli. Cestovní kanceláře a agentury často nabízejí speciální zájezdy za snížené ceny, což vám může ušetřit peníze.
 3. Klid a příprava: S rezervací dovolené s dlouhým předstihem máte dostatek času na přípravu a plánování. Můžete si vybrat vhodný termín, zjistit informace o destinaci a udělat veškeré potřebné rezervace. Tím si zajistíte pohodlnou a bezstarostnou dovolenou.

Nevýhody first minute dovolené

 1. Omezená flexibilita: Jeden z hlavních nevýhod first minute dovolené je omezená flexibilita. Po rezervaci s dlouhým předstihem může být obtížné změnit termín nebo destinaci, pokud se vaše plány změní.
 2. Omezené nabídky: I když máte širší výběr při rezervaci first minute dovolené, v některých případech se může stát, že ne všechny destinace a hotely jsou ještě k dispozici. Pokud máte konkrétní přání ohledně destinace nebo typu ubytování, může být obtížné najít přesně to, co hledáte.

Last minute dovolená

Last minute dovolená je naopak rezervace dovolené na posledních chvílích před odjezdem. Zde jsou některé výhody, které nabízí Last minute dovolená:

 1. Finanční úspory: Pokud máte možnost spontánně odjet a jste otevřeni různým destinacím, můžete se rozhodnout na základě aktuálních nabídek a slev. Last minute dovolená často nabízí atraktivní slevy a speciální nabídky. Cestovní kanceláře a agentury se snaží vyprodat zbývající volné kapacity a nabízejí je za snížené ceny. To vám může umožnit ušetřit peníze na ubytování, letenkách nebo dokonce na celém zájezdu.
 2. Možnost objevování nových destinací: Last minute dovolená vám může umožnit objevit a navštívit místa, na které byste se jinak nepodívali. Pokud jste otevřeni novým dobrodružstvím a rádi zkoumáte, můžete se nechat překvapit a vyrazit na dovolenou do destinace, kterou jste možná nikdy předtím nezvažovali.

Nevýhody last minute dovolené

 1. Omezená dostupnost: Rezervování dovolené na poslední chvíli znamená, že ne všechny destinace a hotely budou stále k dispozici. Pokud máte konkrétní přání ohledně destinace nebo typu ubytování, může být obtížné najít dostupné možnosti, které splňují vaše požadavky.
 2. Omezený výběr: Vzhledem k tomu, že last minute dovolená je rezervována v poslední chvíli, může se stát, že výběr destinací, letů nebo ubytování je omezený. Může se také stát, že nebudete mít tolik času na porovnání a pečlivé zvážení různých možností.
 3. Stres a nejistota: Rezervování dovolené na poslední chvíli může být spojeno se stresem a nejistotou. Nemáte tolik času na plánování a přípravu, což může vést k většímu tlaku a spěchu při rozhodování. Taktéž nemáte dlouhou dobu na přípravu a balení, což může způsobit určité nepohodlí.

Každý typ dovolené má své výhody a nevýhody a rozhodnutí závisí na individuálních potřebách a preferencích cestovatele

Před odjezdem na dovolenou

 1. Ujistěte se, že máte platný pas nebo občanský průkaz s dostatečnou platností pro dobu vašeho pobytu.
 2. Sjednejte si cestovní pojištění, které vám poskytne ochranu v případě zdravotních problémů, ztráty zavazadel, storna cesty nebo jiných neočekávaných událostí. Přečtěte si podmínky pojištění a zkontrolujte, zda jsou zahrnuty aktivity, které plánujete provádět.
 3. Zlepšete své jazykové dovednosti. Zvažte, zda se naučit alespoň základy daného jazyka. Můžete se před odjezdem pokusit naučit alespoň základní fráze a slova v místním jazyce. To vám může pomoci komunikovat s místními obyvateli, objednávat jídlo, nakupovat nebo získat základní informace. Existuje mnoho online zdrojů, aplikací a kurzů, které vám mohou pomoci se základy jazyka.
Studujte s námi angličtinu

Závěr

Jak first minute, tak last minute dovolená mají své výhody a nevýhody. First minute dovolená nabízí jistotu, výběr z široké nabídky a možnost plánování. Na druhou stranu je zde riziko omezené flexibility a riziko neznámých faktorů. Last minute dovolená přináší flexibilitu, finanční úspory a možnost objevování nových destinací, ale může být spojena s omezenou dostupností, omezeným výběrem a stresem. Při výběru mezi first minute a last minute dovolenou je důležité zvážit své preference, prioritu mezi jistotou a spontánností. Každý typ dovolené má své výhody a nevýhody a rozhodnutí závisí na individuálních potřebách a preferencích cestovatele.

Mám zájem o odběr newsletteru