Affiliate marketing je populární způsob, jak vydělávat peníze online. Jedná se o typ digitálního marketingu, kdy affiliate marketer spolupracuje s jinými firmami a propagujete jejich produkty nebo služby na svém webu nebo na sociálních sítích. Za každý nákup nebo akci, kterou provede návštěvník na základě doporučení, získá affiliate marketer provizi. 

Jak funguje affiliate marketing?

Princip affiliate marketingu je jednoduchý. Jako affiliate marketer se spojíte s firmou nebo obchodníkem, který nabízí affiliate program. Tento program vám poskytne unikátní odkaz nebo kód, který budete propagovat na svém webu nebo na sociálních sítích. Když návštěvníci na váš odkaz kliknou a provedou nákup nebo provedou požadovanou akci (např. vyplní formulář, zaregistrují se nebo provedou platbu), získáte provizi za tuto akci.

Provize se obvykle uděluje na základě procenta z prodejní ceny produktu nebo služby, kterou jste pomohli prodat. Provize se může pohybovat od několika procent až po 50% nebo i více. Některé affiliate programy také nabízejí fixní provize za konkrétní akce, jako je například vyplnění formuláře nebo stažení aplikace.

Výhody affiliate marketingu

Existuje několik výhod affiliate marketingu, které ho činí jedním ze způsobů, jak vydělávat peníze online:

 • Nízké náklady: Affiliate marketing nevyžaduje velké investice na začátku. Nemusíte mít vlastní produkt ani službu, což eliminuje náklady na vývoj, skladování nebo dopravu zboží.
 • Flexibilita: Affiliate marketing je flexibilní způsob vydělávání peněz, který si můžete přizpůsobit svému rozvrhu a pracovat na něm kdykoliv a kdekoliv. Nemusíte mít pevně stanovený pracovní čas nebo fyzickou přítomnost na jednom místě. Můžete si svou práci organizovat podle svých potřeb.
 • Široká škála produktů a služeb: Existuje několik affiliate programů, které nabízejí různé produkty a služby v různých trzích. Můžete si vybrat programy, které odpovídají vašim zájmům, vášni nebo cílovému publiku. To vám umožní volnost a možnost propagovat produkty, které vás skutečně zajímají.
 • Možnost pasivního příjmu: Jedna z největších výhod affiliate marketingu je potenciál pasivního příjmu. Jakmile vytvoříte obsah nebo propagujete svůj odkaz, může tento obsah generovat provize i v budoucnosti, i když už na něm nepracujete aktivně.
 • Nízké riziko: Jediným rizikem affiliate marketingu je čas a úsilí, které investujete do vytváření obsahu a propagace produktů. Nemusíte investovat do skladování zboží, dopravy nebo do reklamy, což snižuje riziko finanční ztráty.
Studujte kurz marketingu

Jak začít s affiliate marketingem?

Pokud se chcete zapojit do affiliate marketingu a začít vydělávat peníze online, následujte tyto kroky:

 • Vyberte si svou oblast: Rozhodněte se, v oblasti chcete působit. Měli byste vybrat oblast, která vás zajímá nebo která má potenciál na trhu. Dobrým tipem je vybrat si oblast, ve které máte zkušenosti protože vám to usnadní tvorbu obsahu a propagaci produktů.
 • Výběr affiliate programu: Vyberte si programy, které odpovídají vaší zvolené oblasti a zájmům. Důkladně si zjistěte jejich provizní strukturu, podmínky a podporu, kterou nabízejí.
 • Vytvořte obsah: Vytvořte kvalitní obsah na svém webu nebo blogu. Obsah by měl být hodnotný a informativní, a měl by mít potenciál zaujmout a oslovit vaše cílové publikum. Můžete použít různé formy obsahu, jako jsou články, blogové příspěvky, videa, podcasty nebo sociální sítě.
 • Propagujte produkty: Vložte své affiliate odkazy do svého obsahu a začněte propagovat produkty nebo služby, které nabízí vámi vybrané affiliate programy. Můžete použít různé metody, jako je psaní recenzí produktů, vytváření doporučení nebo sdílení svých zkušeností s produkty. Důležité je dodržovat pravidla a směrnice daného affiliate programu.
 • Sledujte výsledky: Monitorujte výkonnost svých affiliate odkazů a sledujte, jak si vedou. Můžete použít nástroje pro sledování a analýzu, které vám umožní zjistit, které produkty nebo metody propagace fungují nejlépe a které by mohly být vylepšeny.
 • Optimalizujte svou strategii: Na základě analýzy výsledků můžete optimalizovat svou strategii affiliate marketingu. Můžete upravit svůj obsah, propagaci nebo vybrané produkty, abyste dosáhli lepších výsledků. Buďte trpěliví a pravidelně testujte a upravujte svou strategii.

Affiliate marketer spolupracuje s jinými firmami a propagujete jejich produkty nebo služby

Affiliate programy v ČR

V České republice existuje mnoho affiliate programů, které umožňují spolupráci mezi majiteli webových stránek, sociálních sítích a obchodníky. Mezi nejznámější z affiliate programů patří:

 • Zboží.cz – Jedna z největších českých platforem pro srovnávání cen a nákupních rádce. Affiliate program Zboží.cz umožňuje webům a blogům získávat provize za odkazy na produkty z jejich databáze.
 • Slevomat.cz – Oblíbený český portál s nabídkami slev na různé produkty a služby. Affiliate program Slevomat.cz umožňuje získávat provize za odkazy na slevové nabídky, které vedou ke koupi na Slevomat.cz.
 • Zoot.cz – Český online obchod s oblečením, obuví a doplňky. Affiliate program Zoot.cz umožňuje získávat provize za odkazy na módní produkty, které vedou ke koupi na Zoot.cz.

Výše uvedené affiliate programy jsou jen některé z populárních a dobře známých programů v České republice. Existuje však mnoho dalších specializovaných affiliate programů v různých odvětvích, jako jsou cestování, beauty, zdraví, finanční služby, technologie a další.

Závěr

Affiliate marketing je efektivní způsob, jak vydělávat peníze online prostřednictvím propagace produktů a služeb ostatních společností a získávání provizí za každý prodej nebo akci, kterou vygenerujete. Má mnoho výhod, jako je flexibilita, možnost pasivního příjmu a nízké riziko. Pokud se chcete zapojit do světa affiliate marketingu, je důležité vybrat si vhodné affiliate programy, vytvořit kvalitní obsah, propagovat produkty a sledovat výsledky. S trpělivostí, úsilím a správnou strategií můžete dosáhnout úspěchu.

Mám zájem o odběr newsletteru