Pracovní posudek stále vyžadují někteří zaměstnavatelé v průběhu přijímacího řízení, proto je dobré vědět, co by měl obsahovat a jaká jsou vaše práva v případě nesouhlasu s jeho zněním. V článku najdete také vzor pro inspiraci.
Pracovní posudek: Co to je a k čemu ho využijete?
Pracovní posudek neboli posudek o pracovní činnosti je dokument, ve kterém bývalý zaměstnavatel shrne vaši kvalifikaci, schopnosti a další skutečnosti týkající se výkonu práce.
Využijete ho, budete-li se účastnit výběrového řízení u zaměstnavatele, který pracovní posudek vyžaduje. Svého bývalého šéfa však o jeho vypracování musíte požádat – nejdříve dva měsíce před ukončením pracovního poměru. Nejpozději by vám ho měl dle zákoníku práce vystavit 15 dní po podání žádosti.
Co má a co nemá obsahovat?
Jak již bylo výše napsáno, pracovní posudek má obsahovat určité informace týkající se vás a vaší bývalé práce a přístupu k ní. Konkrétně se jedná o:
- jméno a příjmení,
- společnost, u které byla práce vykonávána,
- datum nástupu a ukončení pracovního poměru,
- pracovní pozici,
- datum a místo vypracování posudku,
- podpis osoby, která ho vypracovala.
- hodnocení práce jako je například:
- dosažená kvalifikace,
- pracovní náplň,
- hodnocení osobních vlastností vztahujících se k výkonu práce (schopnost týmové spolupráce, komunikační dovednosti apod.),
- celkový vztah k práci i spolupracovníkům.
Uvede-li o vás zaměstnavatel informace nad rámec výše uváděných, mělo by to být pouze s vaším souhlasem (toto však neplatí, stanoví-li tak zvláštní právní předpis). A jestliže napíše něco, co mu nepřísluší hodnotit (např. odhaduje v posudku vaše chování v nové práci či posuzuje soukromé záležitosti), jedná protiprávně. V takovém případě byste se měli bránit. Níže se dočtete, jaké máte možnosti.
Tip: Pro představu se podívejte na vzor posudku.
Co dělat, pokud s posudkem nesouhlasíte?
Jestliže s údaji uvedenými v posudku nesouhlasíte, můžete se do tří měsíců od jeho obdržení domáhat u soudu žaloby. Rozhodne-li soudce, že jste v právu, zaměstnavatel bude muset pracovní posudek upravit buď vypuštěním nesprávného údaje, nebo jeho nahrazením, který odpovídá skutečnosti.
Tip: Pamatujte, že zaměstnavatel nesmí v potvrzení o zaměstnání (v zápočtovém listu) nikdy uvádět hodnocení vaší práce! Učiní-li tak, opět porušuje zákon.
Zdroj: mesec.cz, flek.cz, pamprofi.cz
Dobrý den,
prosím Vás, kde mohu obdržet či jakkoliv zjistit svůj pracovní posudek?
Prosím Vás o odpověď do e-mailu
daniel.otta.1235@gmail.com