Abyste mohli začít úspěšně podnikat, neobejdete se bez inspirace od zkušených mentorů. Následujících 9 rad pro začínající podnikatele vám pomohou v rozvoji vašeho businessu!
9 rad pro začínající podnikatele
Přečtěte si 9 rad pro začínající podnikatele od úspěšných zakladatelů tuzemských i zahraničních firem a zjednodušte si tak start vašeho podnikání!
1.) Vytvořte si vizi, kterou chcete žít
V první řadě byste měli mít reálnou vizi, kterou chcete žít. Může se týkat nejen práce, ale také bydlení, trávení volného času apod. Té byste se měli následně držet a podnikat kroky k jejímu dosažení. Pamatujte, že vy sami jste tvůrci svého života a můžete tak ovlivnit svou budoucnost!
2.) Prozkoumejte a porozumějte trhu
Jedna z nejdůležitějších a často podceňovaných rad pro začínající podnikatele se týká průzkumu trhu. Vždy se snažte pochopit zákazníkovy potřeby do hloubky. Ty jsou často jiné než si myslíte! Podaří-li se vám o nich zjistit informace, které konkurence nemá, získáte výhodu. Ideální je, pokud obor, v němž chcete působit, dobře znáte (například jste v něm dříve pracovali na marketingové pozici).
3.) Pusťte se do práce a vytrvejte!
Podnikání obnáší zvládání rozličných oblastí (prodeje, marketingu, financí,…). Pro začátek však budete potřebovat především dostatek kreativity, vytrvalosti a touhy neustále se učit novému.
4.) Opravdu svým zákazníkům naslouchejte!
Tato rada se týká jak začínajících, tak již zkušených podnikatelů. V čím více konkurenčním odvětví budete působit, tím spíše byste se jí měli řídit. Naslouchat zákazníkům a jejich potřebám je jednou z nejdůležitějších schopností, jež by měli vaši zaměstnanci disponovat. Vybírejte si proto do týmu ty, kteří se umí vcítit do jejich situace a vyhovět požadavkům, jak jen to je možné.
5.) Učte se s týmem
Abyste firmě a jejímu chodu (procesům i zaměstnancům) dobře rozuměli, měli byste v ní trávit dostatek času. Někteří majitelé z tohoto důvodu preferují kancelář sdílenou s podřízenými. Tak mají větší přehled o tom, co děje.
6.) Dívejte se dopředu
Bez plánování se neobejdete. Nejen v době krize byste měli dbát na zdraví firmy (školení zaměstnanců, marketing, rozvoj kapitálu apod.). Někteří mentoři radí začínajícím podnikatelům věnovat se této činnosti po určitý čas každý týden.
7.) Chyby i neúspěch berte jako prospěšné
Namísto toho, abyste se báli chyb a neúspěchu a bránili tak v rozvoji firmy, berte je jako prospěšné zkušenosti a výzvy, které vám mohou pomoci růst.
8.) Nezapomínejte na sebe
Častou chybou nejen začínajících podnikatelů je nedostatek odpočinku. Ať už jste do podnikání zapálení sebevíce, nikdy nezapomínejte na sebe, svou rodinu a volný čas! Rovnováha mezi pracovním a osobním životem má vliv na úspěch firmy a chrání vás před vyhořením.
9.) Učte se od zkušenějších
Navazujte kontakty s lidmi ze stejného oboru – mentory, kteří vám mohou poskytnout cennou zpětnou vazbu. Diskutujte s nimi, ptejte se je na otázky, jež vás pálí. Nechte se jimi vést. Jedině tak budete dobrými lídry!
Zdroj: forbes.com, simplyoffice.cz