Stravenky, stravenkový paušál, oblíbený benefit, který využívá každý zaměstnanec. Jak to s tímto benefitem vypadá pro rok 2024?
Obsah
Jak to bude se stravenkami v roce 2024?
Změny, které nastaly jsou takové, kdy se zvyšuje maximální částka stravenkového paušálu ze 107,10 Kč na 116,20 Kč a hodnota stravenky z 194 Kč na 211 Kč.
Jako zaměstnavatel si tedy můžete vybrat, zda budete svým zaměstnancům poskytovat příspěvek na stravu formou stravenkového paušálu nebo formou stravenek.
Stravenkový paušál
Je velice oblíbenou formou. Nejen, že odpadají komplikace spojené s distribucí papírových stravenek ale také je stravenkový paušál na straně zaměstnance osvobozen od daně z příjmu fyzických osob a nevstupuje do vyměřovacího základu pro odvod sociální a zdravotního pojištění. Pro zaměstnavatele jde o daňově uznatelný výdaj.
Aby obojí platilo, musí být tento příspěvek na stravování poskytnut na jednu směnu do výše 70 % horní hranice stravného. Tato maximální výše je 116,20 Kč. Pokud by zaměstnavatel přispíval nad tuto částku, osvobozeno od daně pro zaměstnance stále zůstává 116,20 Kč, vše, co je nad tuto částku podléhá zdanění.
Jak na tom budete v případě stravenkového paušálu jakožto zaměstnanci, s tím vám může pomoci kalkulačka na stravenkový paušál.
Kdy je nárok na stravenky?
Nárok na stravenky neupravuje zákoník práce, pouze vnitřní předpis zaměstnavatele.
Ve většině případů mají zaměstnanci nárok na stravenku za každý den na pracovišti. Zaměstnanec by měl v rámci jedné směny odpracovat alespoň 3 hodiny. Vždy však záleží na tom, jak si to sám zaměstnavatel nastaví, to se většinou dozvíte v interních směrnicích a přesně tak v dané firmě zjistíte, kdy nárok na stravenku máte, jak vzniká nárok na stravenky ve zkušební době a jestli se na vás vztahuje využití stravenek, pokud pracujete na zkrácený úvazek.
V případě nemoci nebo dovolené zaměstnanec nesplňuje dané podmínky pro získání stravenek, v takovém případě mu tedy stravenka nenáleží. Stejně tak nejde využít stravenku jako daňově uznatelný základ při práci přesčas. Pokud však zaměstnanec pracuje o víkendu, může zaměstnavatel zadat stravenku jako daňově uznatelný náklad.
Jak fungují stravenky?
Stravenky nepodléhají u zaměstnance dani ani odvodům. Jsou tak výhodné pro obě strany, protože zaměstnavatel zaplatí za svého zaměstnance méně a zaměstnanec zase dostane díky stravenkám více peněz, než kdyby mu tuto hodnotu zaměstnavatel dával přímo do mzdy.
Stravenky vs. stravné
Na stravné má zaměstnanec nárok ze zákona. Jedná se o kompenzaci výdajů během služební cesty. Podmínkou pro poskytnutí stravného je, že musí být zaměstnanec na služební cestě déle než 5 hodin.
Pro rok 2024 je minimální výše stravného za každý kalendářní den následující:
- 140 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 212 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12, nejdéle však 18 hodin,
- 333 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Pokud je však zaměstnanci během cesty poskytnuto bezplatné jídlo, tato výše se snižuje. Hodnoty snížení jsou u jednotlivých výší stravného následující:
- 70 %, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 %, trvá-li pracovní cesta déle než 12, nejdéle však 18 hodin,
- 25 %, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Jak se platí stravenky?
Zaměstnavatel si může uplatnit náklad do výše 55 % ceny stravenky, většinou tak zbylých 45 % hradí zaměstnanec.
Může však nastat situace, kdy je zaměstnavatel štědřejší v uhrazení nákladu a tehdy pak může uplatnit náklad maximálně do výše 70 % sazby stravného.
Sociální stravenky
Pokud pobíráte příspěvek na živobytí, můžete část příspěvku obdržet v poukázkách na nákup zboží. V poukázkách dostanete vyplaceno minimálně 35 % a nejvýše 65 % z výše příspěvku. Úřady samozřejmě při rozhodnutí zohledňují i možnost, zda máte kde v dané lokalitě těmito poukázkami zaplatit.
Sociální poukázky (stravenky) si vybíráte osobně na pokladně příslušného úřadu práce. Případně se dají zaslat poštou jako cenné psaní a jejich nominální hodnota se pohybuje od 20 do 500 Kč.
Poukázky jsou uplatnitelné na potraviny a nápoje, hygienické zboží, lékárenské a drogistické zboží a také na oblečení, obuv, dětské zboží a školní pomůcky.
Zprostředkovatelé stravenek v ČR
V České republice máme několik různých zprostředkovatelů, kteří stojí za papírovými stravenkami.
Mezi ně patří:
- Gastro Pass od Sodexo Pass (Pluxee)
- Naše stravenka od Lidl stravenky
- Stravenkové poukázky Cheque Déjeuner od UP ČR
- Ticket restaurant od Edenred
Pro přehled uvádíme i typy elektronických stravenkových karet:
- Benefitka
- eStravenka od Up
- Benefit Plus karta
- GastroCard
- Gastro Pass CARD
- Ticket restaurant karta od Edenred
Papírovými stravenkami zaplatíte ve spoustě prodejních řetězců. Co se týče stravenkových karet, ty už přijímá skoro každý supermarket i hypermarket.
U papírových stravenek myslete na to, že na jeden nákup můžete použít pouze 5 stravenek denně. Stravenkové karty mají limit pro denní platbu taktéž omezený.
Uplatnění stravenek – obchody
Prodejny, kde můžete stravenky uplatnit jsou například hypermarkety i supermarkety Albert. Tento obchodní řetězec přijímá skoro všechny druhy stravenek. V Albertu využijete i sociální poukázky. Albert vrací na platbu stravenkami maximálně 10 Kč.
Dalšími z řetězců, kde pohodlně za stravenky nakoupíte jsou Billa nebo Lidl. Například v Lidlu využijete stravenky od Naše stravenka, Sodexo, Pluxee, UP Česká republika, Stravenky Edenred nebo Benefit Plus.
Stejně tak využijete stravenky v prodejnách Tesco a Kaufland, které také patří mezi oblíbené. V Kauflandu můžete platit až 10 papírovými stravenkami v celkové hodnotě 1.600 Kč.