V tomto článku vám objasníme pojem kolektivní smlouva, jaké existují druhy této smlouvy, co musí obsahovat, ale i další důležité informace.
Co to je kolektivní smlouva a jaké existují druhy?
Kolektivní smlouva je smlouva, která upravuje práva i povinnosti v pracovněprávních vztazích mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Zaměstnance zastupují tzv. odbory, které tvoří zástupci z jejich řad. Smlouva se uzavírá mezi nimi a zaměstnavatelem.
Existují dva druhy kolektivních smluv:
- podnikové,
- vyššího stupně.
Podnikové kolektivní smlouvy upravují práva a povinnosti mezi zaměstnavatelem/i a odborem/y. Řeší především:
- dobré pracovní podmínky zaměstnanců (s ohledem na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, …),
- pracovní dobu,
- ukončení pracovních poměrů (práva a nároky zaměstnanců),
- odpovídající mzdové ohodnocení,
- způsob vyplácení odměny,
- ubytování pracovníků,
- překážky v práci,
- dovolené apod.
Oproti tomu kolektivní smlouvy vyššího stupně se týkají odboru/ů a skupinou/ami zaměstnavatelů (např. v rámci celého odvětví).
Co musí kolektivní smlouva obsahovat?
Každá kolektivní smlouva obsahuje jiné části podle toho, jakého oboru, pracovníků a společnosti/í se týká. Vždy v ní však musí být uvedeny:
- obě smluvní strany včetně jejich podpisů,
- práva zaměstnanců ve výše uvedených ale i v jiných oblastech,
- povinnosti zaměstnavatele/ů i odboru/ů.
Veškeré informace v ní uvedené, musí být podloženy platnými zákony. Součástí smlouvy by měla být i příloha, ve které budou vysvětleny používané pojmy. Kolektivní smlouva musí být sjednána vždy písemně!
Tip: Pokud chcete vidět, jak může taková smlouva vypadat, podívejte se na rozsáhlou kolektivní smlouvu ČD (Českých drah).
Jaký je postup při uzavírání smlouvy, jak je to s její platností a výpovědí?
Chcete-li jako zaměstnavatelé či zástupci odborů uzavřít kolektivní smlouvu, musíte nejprve druhé straně předložit její návrh. Ta je povinna se k němu písemně vyjádřit a uvést případné důvody odmítnutí některých bodů a to nejpozději do 7 pracovních dní nebo jiné dohodnuté doby.
Poté se dohodnete na termínu osobní schůzky. Z ní je dobré si pořizovat zápisy o shodách a sporech. Po vzájemném odsouhlasením návrhu kolektivní smlouvy a jeho podepsáním dojde k uzavření smlouvy. S jejím obsahem musíte následně seznámit zaměstnance a poskytnout k ní všem přístup.
Smlouva může platit po dobu určitou i neurčitou. Výhodou je, že může být sjednána i zpětně. Pokud by vypršela její platnost, nebo by v ní chtěly obě strany provést určité změny, musí uzavřít novou. Smlouvu na dobu určitou i neurčitou lze vypovědět. Výpověď však musí být písemná. Pamatujte ale, že ji lze podat nejdříve 6 měsíců po datu sjednání smlouvy. Výpovědní doba pak činí nejméně 6 měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi druhé straně.
Pozn.: Kompletní informace o kolektivní smlouvě najdete v zákoníku práce.
Zdroj: ppropo.mpsv.cz, flek.cz