Řada zaměstnanců řeší, jak je to s pracovními oděvy a jejich nárokem od zaměstnavatele. V článku se dozvíte, kdy je můžete dostat i jaké požadavky by měly v rámci BOZP splňovat.
Pracovní oděvy: Význam a kdy na ně máte nárok
Pracovní oděvy, které patří mezi osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) mají pomoct udržet bezpečnost při práci, ale zároveň při ní zaměstnance nijak neomezovat. Co se týká nároku od zaměstnavatele, záleží na tom, zda může na pracovišti vzniknout zvláštní pracovní riziko. Jedná se o činnosti, kde hrozí například:
- popálení,
- poleptání,
- ozáření,
- pád z výšky,
- zranění způsobené řeznými, tržnými ranami či vpichy,
- ztráta nebo zhoršení sluchu.
V takové situaci musí pracovní oděvy ze zákona hradit plně a to vždy, když přestanou plnit svůj účel, nebo uplynula-li doba pro výměnu určená vnitropodnikovým předpisem. Měl by vám je platit i v případě, kdy podléhají mimořádnému opotřebení nebo znečištění. Tento stav má posoudit on sám. Nebudete-li s jeho rozhodnutím souhlasit a nedohodnete-li se na řešení, můžete se obrátit na inspektorát práce.
Pokud pracujete v kanceláři jako účetní, personalista, v marketingu apod., budete si muset pracovní oblečení hradit sami. Zaměstnavatel nemá povinnost vám ho poskytovat.
Nošení pracovních oděvů a pomůcek nepodceňujte!
Je statisticky prokázáno, že nošení pracovních oděvů a pomůcek snižuje riziko zranění o desítky procent. Není proto dobré situaci podceňovat. Výmluvy, že v oblečení nebo s ochrannými brýlemi nevypadáte dobře, by zaměstnavatel neměl brát v potaz. Pokud je vám v oblečení horko, škrábe vás či je vám jinak nepohodlné, zajděte za ním a zkuste se domluvit na alternativě.
Ať už jdete do místa, kde k zvláštnímu pracovnímu riziku dochází na chvilku, nebo jste byli zvyklí v bývalém zaměstnání vykonávat práci bez pracovních oděvů a ochranných pomůcek, uposlechněte nařízení nového zaměstnavatele. Jejich nošení by mělo být ve vašem zájmu. Nechcete přeci skončit jako invalida. V opačném případě navíc porušujete pracovní kázeň a můžete být i propuštěni.
Zaměstnavatelé by měli dbát na kvalitu pracovních oděvů. Levné ochranné pomůcky by měly používat maximálně pro návštěvníky pracoviště, nikoliv pro zaměstnance, kterým hrozí mnohonásobně vyšší riziko úrazu.
Jaké ochranné pracovní pomůcky a oděvy vybrat?
Ať už hledáte pracovní oděvy v Praze, Brně nebo jiném městě, podívejte se, jaké požadavky by měly ochranné pracovní pomůcky i oděvy splňovat.
Přilby
Aby plnily přilby dobře svou funkci, měly by splňovat následující kritéria:
- chránit před nárazem,
- odolat průniku,
- zamezit šoku.
Helma by se vám na hlavě při pohybu neměla hýbat. Ideální je, pokud má řemínek, který zamezí spadnutí a stahovací kolečko nebo pásek, jímž můžete přilbu upravit.
Brýle
Brýle jsou další důležitou součástí pracovního oděvu při výkonu některých povolání. Bohužel však také nejčastěji podceňovanou. Obecně platí, že by měly:
- být dostatečně pohodlné,
- dobře sedět na obličeji,
- být odolné,
- omyvatelné.
Další vlastnosti pak záleží na účelu použití, pro který jsou pořizovány. Jako zaměstnanci byste měli nosit brýle s atestovanými normovanými ochrannými vlastnostmi, které jsou zařazeny do kategorie CE II.
Pracovní oděvy
Na trhu existuje celá řada značek (Canis, Strauss, Brudra,…), a druhů pracovních oděvů. I zde by je měl váš zaměstnavatel vybírat s ohledem na kvalitu, praktičnost a účel použití.
U pracovních kalhot je například vhodné, pokud jsou vyrobeny z pevného a prodyšného materiálu a disponují:
- zesílenými či dvojitými švy,
- stahovacími nebo odepínacími nohavicemi,
- zipy chráněné klopou, které tak chrání proti škrábání,
- hlubokými i mělkými kapsami,
- funkčními poutky.
Pracovní boty
Neméně důležitou součástí pracovního oděvu jsou boty. I zde záleží na tom, k jaké práci je budete potřebovat. V některých případech je třeba, aby byly spíše prodyšné, jindy voděodolné nebo dobře zpevněné. Při častém přezouvání jsou místo tkaniček vhodné suché zipy. Výrobci rozlišují různé stupně ochrany:
- O1 až O5 – jedná se o boty bez ochranné špičky,
- P1 až P5 – jde o boty s ochrannou špičkou, které chrání před nárazem do 100 J a stlačením silou do 10 kN,
- S1 až S5 – boty s tvrzenou špičkou, které zabraňují nárazu do 200 J a stlačení silou do 15 kN.
Zajímají vás témata z personalistiky? Přečtěte si naše další články z této rubriky!
Zdroj: pracomat.cz, cerva.com, oopp.cz, alza.cz, ceskykutil.cz