Víte, co je to příležitostný příjem, jaká je jeho výše, z jakých činností plyne a kdy je třeba ho zdanit? Pokud ne, přečtěte si tento článek, ve kterém najdete všechny potřebné informace.
Co je příležitostný příjem a z jakých činností plyne?
Příležitostný příjem je příjem, který plyne:
- z příležitostných činností,
- pronájmu movitých věcí,
- a ze zemědělské výroby včetně lesního a vodního hospodářství.
Příležitostnou činností mohou být příjmy:
- z jednorázového prodeje výpěstků,
- poskytnutí poradenství nebo jiných jednorázových služeb,
- prací na zahradě,
- z pomoci s výstavbou domu,
- či z odklízení sněhu.
Pod příležitostný pronájem movitých věcí patří například:
- zapůjčení auta,
- vypůjčení nářadí
- nebo stroje.
Zemědělskou výrobou je myšlen prodej:
- ovoce a zeleniny,
- masa,
- mléka,
- vajec,
- medu.
Z těchto příjmů zaplatíte daň pouze v případě, kdy přesáhnou za rok částku 30 000 Kč. V ostatních případech jsou od daně osvobozeny. Příležitostnou činností se rozumí činnost, kterou provádíte nepravidelně. Jestliže například podnikáte jako OSVČ a vyděláváte si měsíčně pár tisícovek, pak se o příležitostný příjem nejedná. Stejně tak v případě, kdy si přivyděláváte samostatnou výdělečnou činností pouze část roku. Příjem z této činnosti totiž nikdy nelze považovat za příležitostný.
Podmínky zdanění
Pokud jste si v tomto roce vydělali příležitostnou činností například 35 000 Kč, budete muset celou částku zdanit a podat v následujícím roce daňové přiznání a to i v případě, kdy jste zaměstnáni. Zaměstnavatel by vám měl dodat potvrzení o zdanitelných příjmech.
Příležitostné příjmy se daní podle § 10 Zákona o dani z příjmů. Jestliže podnikáte a platíte někomu za příležitostné práce, které pro vás vykonává, můžete si je zahrnout mezi daňově uznatelné výdaje a snížit tak základ daně.
Tip: Vykonává-li pro vás osoba jednorázové činnosti, za které ji platíte, měli byste s ní uzavřít písemnou dohodu (např. smlouvu o dílo). V případě, že se jedná o zanedbatelné částky, postačí pracujícímu vystavit výdajový pokladní doklad.
Další zajímavé články z oboru personalistiky, účetnictví, podnikání nebo daní se dočtete na blogu Orange Academy.
Dobrý den,
prosím patří mezi příležitostný příjem z jednoho přiznání k dani z příjmu? Jde o to, že švagr má firmu, manželka si udělala kurz účetnictví a dělá mu základní účetnictví, ale s ročním daňovým přiznáním bude chtít pomoct po mě. Jsem zaměstnaná jako účetní. Švagr bude chtít ode mě jednorázovou fakturu za zpracování poradenství a daňového přiznání ve výši 18 000,- Kč. Částka do výše 30 000,- Kč by tedy byla dodržena, ale nevím, zda i na tato činnost spadá mezi příležitostné příjmy. Zakládat IČO by bylo ve střetu zájmu a kvůli jednomu příjmu, který by byl jednou ročně mi to přijde zbytečné. Děkuji za informaci. Pěkný den
Dobrý den, v tomto případě bych zavolala na finanční úřad v místě Vašeho trvalého bydliště. Pracovník Vám sdělí, zda takový příjem danit či nikoliv.
Dobrý den. Kolik peníz mužů posílat na svou kartu s kovošrotu aby sem ne platil Dan. Díky
Dobrý den, jsem důchodce, v roce 2020 jsem jednorázově prodal kulatinu (kůrovec) z vlastního lesa v hodnotě 250.000,- Kč. Budu podávat daňové přiznání a nevím, zda si mohu odečíst paušální náklady při průběžné těžbě vlastními prostředky (samovýroba). Podotýkám, že nepodnikám, jsem soukromá osoba. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Čas od času domluvím obchod mezi čínským dodavatelem a nějakou firmou v EU. Není to pravidlem, může to být pětkrát za rok, může to být někdy i 20 krát za rok. Jedná se v tomto případě o příležitostný příjem prosím vás? Nemusím si kvůli tomu zakládat živnost? Pro představu někdy to může být třeba 200 000 rocne, ale take pres milion. Dekuji
Příjmy ve vámi uváděné výši rozhodně podléhají zdanění. Příležitostný příjem je jasně definován v zákoně. (Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí.)
Dobrý den, prosím, jsem zaměstnána na HPP, hraji v jednom fotbalovém klubu, kde dostávám nepravidelné odměny za zapas, částka je do 20 000kč, uvedu ji tedy v danovém přiznání v příloze 2? a výdaje si můžu uplatnit do jaké částky, musím je doložit učténky, jízdenky, děkuji.
Dobrý večer, jsem důchodce – projektant s autorizaci. Mohu v rámci příležitostného
příjmu udělat v průběhu roku projekty staveb v rozsahu do 30-ti tis Kč?
Dobrý den , pokud si příležitostně vydělam jednorázově cca 700 000kč jak je možné zaslat jednorázově Dan s tohoto příjmu Děkuji za odpověď
Dobrý den, daň se obvykle platí při ročním zúčtování. Doporučuji se obrátit na příslušný finanční úřad, kde Vám lépe poradí s Vaším specifickým dotazem.
Dobrý den,
prosím o informaci ohledně placení daně z prodeje na internetu.
Pokud prodám občas nějaké oblečení které mě je malé nebo se mě nehodí,musím mít živnostenský list a platit daň z prodeje nebo to lze bez omezení a bez živnostenského listu.
Mám v tom opravdu velký chaos,tyto věci se stále mění a už tomu všemu přestávám rozumět.
Moc děkuji za informaci.
Dobrý den, záleží na tom co a v jakém množství prodáváte, nicméně zpravidla platí, že každý příjem podléhá placení daně (výjimku tvoří např. prodej vlastních výrobků, či přebytků ze zahrádky, ale i to jen do určitého limitu). Doporučuji vaši situaci konzultovat s účetní, abyste se případně vyhnula pozdějším problémům.
Dobry den,
kdyz nekdo posila pravidelne cca 10 tos mesicne na uvwt penize jako dar..musi se to danit? Presnou castku za rok neznam. Jak ji zjisti fininancni urad?
dobrý den, jsem normálně zaměstnaná, ale občas někde maluji na obličej.
letos jsem si vydělala ze dvou akcí cca 2500, ale teď me pozvali na velkou akci, spousta lidi atd, výdělek asi vyšší mit nebudu, ale nevim zda nevadí, ze nemam ani volnou životnost a zda to může byt stale bráno, jako příležitostný výdělek. Peníze za malování si mám teď vybírat přímo od dětí, tak jsem z toho nesvá, nerada bych měla nějaké problémy, můžu byt bez starosti? Bere se to jen, jako přivýdělek? Nebo bych měla mit živnost?
moc děkuji za radu.
Dobrý den, Jano. Tato problematika je pěkně zpracována v tomto článku: https://www.fakturoid.cz/almanach/zacatky-podnikani/podnikani-bez-zivnosti.