Přemýšlíte o práci účetní a zajímá vás, co všechno musíte na této pozici umět? Přečtěte si náš článek, ve kterém najdete informace nejen o náplni práce, ale i o mzdovém ohodnocení a požadavcích na pozici účetní.

Charakteristika náplně práce účetní

Účetní má obvykle na starosti zpracování a evidenci účetních operací v souladu s obecně závaznými právními předpisy. Konkrétní náplň práce a požadavky na znalosti a dovednosti se však odvíjejí od jejího zaměření. Například hlavní účetní nese zodpovědnost za celý tým a za kompletní zpracování účetních agend.

Mzdová účetní má na starosti především výpočty mezd, ale může zodpovídat také za činnosti související s personalistikou (vyhotovování pracovní smluv apod.). Pro bližší představu uvádíme jednotlivé úkoly hlavní i mzdové účetní i požadavky na tyto pozice.

Náplň práce hlavní účetní může kromě výše uvedeného spočívat v:

  • kontrole správnosti prováděných účetních operací v jednoduchém i podvojném účetnictví,
  • zpracování a kontrole správnosti účetních dokladů (přijatých a vydaných faktur, bankovních a pokladních dokladů),
  • zpracování výkazů daní,
  • dohledu nad účetní závěrkou a uzávěrkou.

Oproti tomu mzdová účetní obvykle vykonává následující náplň práce:

  • správa a evidence mzdových listů (příp. platových výměrů), dovolených, nemocenských,
  • účtování o mzdách v organizaci,
  • tvorba mzdových systémů odměňování a jejich uvedení do praxe.

práce účetní

Jaké jsou požadavky na odborné znalosti, dovednosti a vzdělání účetní?

Co se odborných znalostí týká, na obou pozicích musíte jako účetní ovládat kromě teoretických vědomostí z oboru také účetní programy a MS Word a Excel. Požadavky na měkké dovednosti (soft skills) jsou pak následující:

  • pečlivost,
  • důslednost,
  • pozornost,
  • diskrétnost,
  • srozumitelná a vstřícná komunikace,
  • schopnost vedení lidí (v případě hlavní účetní),
  • stresuodolnost.

Pokud chcete pracovat jako hlavní účetní, měli byste vystudovat vysokou školu a získat magisterský titul v oboru ekonomika a management. Vhodný je však také obor ekonomická teorie, ekonomie, hospodářská politika a správa či kvantitativní metody.

Zajímá-li vás obor mzdové účetnictví, měli byste úspěšně vystudovat střední odbornou školu či obchodní akademii zakončenou maturitní zkouškou v oboru ekonomiky a podnikání, administrativy nebo finančnictví a bankovnictví.

Jak je to s hrubou mzdou práce účetní?

Jako hlavní účetní v podnikatelské sféře byste v roce 2019 získali dle klasifikace CZ-ISCO hrubou měsíční mzdu v rozmezí od 26 883 Kč do 92 279 Kč. Střední hodnotou vzorku dat (tzv. mediánem) pak byla mzda ve výši 46 231 Kč. Ve státní sféře byste ve stejném roce obdrželi plat v rozmezí od 28 435 Kč do 54 176 Kč. Prostřední hodnota pak činila 37 953 Kč.

Pokud byste v roce 2019 pracovali jako mzdoví účetní, v podnikatelské sféře by vám byla vyplácena mzda v rozmezí od 18 316 Kč do 45 478 Kč. Mediánem pak byla částka 29 514 Kč. Ve státní sféře byste si pak vydělali měsíčně v rozmezí od 26 972 Kč do 43 555 Kč. Střední hodnotou pak byla ve státním sektoru částka 33 833 Kč.

Zaujala vás práce účetní? Prohlédněte si naše rekvalifikační kurzy!

Zdroj: hrmprofi.cz, nsp.cz