Kontextová reklama je jedním z nejpopulárnějších a nejúčinnějších způsobů online propagace. Díky tomu, že se reklamy zobrazují v kontextu s obsahem webových stránek, tak jsou pro uživatele užitečné. Úkolem kontextové reklamy je, aby na ni uživatel kliknul. Kliknutí na reklamu je v tomto případě důležité, protože za většinu druhů kontextové reklamy platí zadavatel právě za každý jeden proklik.

Škálovatelnost je další důležitou vlastností kontextové reklamy. Díky tomu, že je možné reklamní kampaně snadno a rychle rozšiřovat nebo zužovat, je možné je přizpůsobit aktuálním obchodním potřebám.

Jak funguje kontextová reklama?

Kontextová reklama funguje na principu sdílení konkrétních slov a sousloví, které se nacházejí v textovém obsahu webových stránek. Reklamní sdělení oslovuje uživatele pasivně. Kontextové systémy používají složité metody vyhodnocování takových slov a sousloví. Mezi nejčastější reklamní systémy patří Google Ads nebo Seznam Sklik. Tyto systémy používají algoritmy k tomu, aby zobrazovaly reklamy relevantní pro daný obsah webových stránek. Kontextová reklama se může zaměřit na klíčová slova nebo témata.

kontextová reklama

Po spuštění kampaně se kontextová reklama zobrazuje na webových stránkách členů reklamního systému

Druhy kontextové reklamy

Existuje několik různých druhů kontextové reklamy. Mezi nejznámější patří:

 • Textové reklamy 

Nejčastější typ kontextové reklamy. Jedná se o krátké textové sdělení, které se zobrazuje na webových stránkách. Klíčová slova se mohou objevit v textu stránky. To znamená, že taková reklama není na první pohled vidět. Systémem jsou označena klíčová slova v textu a to buď jinou barvou, ztučněním nebo podtržením. Návštěvník na tato slova může najet myší a zobrazí se mu reklama zadavatele.

Druhou možností je způsob, kdy se klíčová slova zobrazí podle hledaných slov. V tomto případě funguje reklama na uživatelský dotaz. Taková reklama se zobrazuje ve výsledcích vyhledávání. Návštěvník internetového vyhledavače hledá například dotaz na rekvalifikační kurzy. V předním příčkách vyhledávání se mu zobrazí kontextová reklama zadavatelů, kteří si zvolili klíčové slovo rekvalifikační kurz.

 • Bannery

Bannery a další grafické reklamy se obvykle zobrazují v horní nebo boční části webových stránek. Úkolem banneru na webové stránce je natolik zaujmout, že na něj uživatel klikne. Kromě toho, že by měl být poutavý, tak by měl být dostatečně čitelný a účelný. Jeho účel je ve většině případů akce k nákupu, registraci nebo návštěvě webové stránky. 

Zde je několik konkrétních tipů, jak vytvořit úspěšný banner:

 1. Použijte jasné a výrazné barvy – barvy jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak upoutat pozornost.
 2. Použijte poutavý obrázek – obrázek nebo ilustrace je skvělým způsobem, jak zaujmout pozornost uživatele a představit mu základní myšlenku banneru.
 3. Používejte jasný a stručný text – text v banneru by měl být stručný a výstižný, aby uživatel mohl rychle pochopit, co banner nabízí.
 4. Přidejte výzvu k akci – výzva k akci, například “koupit”, “registrovat se” nebo “více informací”, pomůže uživateli zjistit, co má dále dělat.
 • Video reklamy 

Kontextové reklamy ve formátu videa, které se zobrazují na webových stránkách, proklikem na YouTube, TikTok nebo Instagram dnes slaví velký úspěch. Mezi ty nejúspěšnější patří krátká videa. Ideálním způsobem, jak vytvořit video pro svůj výrobek nebo službu je oslovení influencera s velkým dosahem.

Kontextová reklama a clickbait

Clickbait je druh reklamy, která používá podprahové techniky k tomu, aby uživatele přiměla kliknout na reklamu. Často se jedná o reklamy s nadpisy, které jsou nepravdivé nebo zavádějící. Kontextová reklama může být náchylná k clickbaitu, protože systémy pro kontextové reklamy mohou být zneužity k tomu, aby se reklamy zobrazovaly na webových stránkách s clickbaitovým obsahem.

Studujte kurz marketingu

Nevýhody kontextové reklamy

Kontextová reklama má několik nevýhod, které je třeba vzít v úvahu:

 • Účinnost – výkonnost kontextové reklamy může kolísat v závislosti na faktorech, jako je obsah webových stránek a chování uživatelů.
 • Nerelevantní reklamy – pokud dojde ke špatně zvoleným klíčovým slovům, může se snadno stát, že se reklamy budou zobrazovat na nerelevantních stránkách.

Jak vytvořit kontextovou kampaň?

Chcete-li vytvořit kontextovou kampaň, budete potřebovat účet v reklamním systému, jako je Google Ads nebo Seznam Sklik. Následně budete muset vytvořit reklamní plán, ve kterém budete definovat cíle kampaně a formát reklamy. Vyberete si libovolná klíčová slova a vytvoříte svůj text. Text obvykle obsahuje titulek, popis a odkaz na webové stránky. Po spuštění kampaně se kontextová reklama zobrazuje na webových stránkách členů reklamního systému. Výhoda kontextové reklamy je, že text plně koresponduje se stránkou, kterou si návštěvník daného webu prohlíží.

Tipy pro vytvoření úspěšné kontextové kampaně

 1. Vyberte si správná klíčová slova nebo témata – klíčová slova a témata by měla souviset s vaším produktem nebo službou.
 2. Vytvořte relevantní a poutavé reklamy – reklamy by měly být relevantní pro obsah webových stránek, na kterých se zobrazují.
 3. Testujte a upravujte své kampaně – sledujte výkon svých kampaní a podle potřeby je upravujte.

Kontextová reklama je výkonný nástroj, který může pomoci podnikatelům a obchodníkům oslovit potenciální zákazníky. Zvolte správná klíčová slova a zajistěte si lepší prodeje svých produktů nebo služeb.

Mám zájem o odběr newsletteru