Email marketing – naučte se ho efektivně využít. Zajistěte, aby vaše emaily neskončily v spamu. Získejte tipy na zlepšení otevíratelnosti emailů a přehled nejznámějších emailingových nástrojů, jako je například SmartEmailing, Mailerlite či Ecomail.

Co je to email marketing? Jak nejlépe s ním začít?

Email marketing je klíčovou součástí každého marketingového plánu. Ať už máte malou firmu, teprve začínáte, nebo jste zavedená společnost, email marketing vám může pomoci oslovit nové i stávající zákazníky.

Je to metoda propagace vašich produktů nebo služeb zákazníkům prostřednictvím emailu. Může to být efektivní způsob, jak oslovit velké publikum. Lze jej využít k budování vztahů se zákazníky.

Vaše e-mailové kampaně by měly poskytovat hodnotný obsah a nabídky, které osloví vaše publikum:

 • užitečné tipy,
 • nabídnout exkluzivní slevy,
 • pozvat zákazníky na speciální akce.

Přizpůsobte svůj obsah konkrétním zákazníkům, aby se cítili jako součást vaší komunity.

Výhody email marketingu

Jednou z největších výhod email marketingu je, že umožňuje oslovit větší publikum než jiné marketingové kanály. Je to proto, že při rozesílání e-mailů nejste omezeni geografickými hranicemi. Přijímat je může kdokoli, kdo má připojení k internetu.

Další výhodou email marketingu je větší flexibilita. Tato metoda vám dává kontrolu nad obsahem a formátem vašich zpráv. To znamená, že můžete svá sdělení přizpůsobit potřebám a preferencím cílové skupiny.

Email marketing je také jedním z nákladově nejefektivnějších marketingových nástrojů. Je tomu tak proto, že s rozesíláním e-mailů nejsou spojeny žádné náklady na tisk ani poštovné. Pokud využijete služeb poskytovatele emailových služeb, budete za jejich služby platit pouze malý měsíční poplatek.

email marketing

Automatizujte své kampaně v email marketingu

Využitím automatizovaných emailových kampaní zvýšíte účinnost vašich marketingových aktivit. Můžete například vytvořit série emailů (uvítací sekvenci) pro nové zákazníky, kteří se právě připojili k vašemu seznamu, a pomoci jim seznámit se s vašimi produkty a službami.

Studujte kurz marketingu

Testujte výsledky svých email marketingových kampaní

Sledujte výkon vašich emailových kampaní. Je to klíčové pro zlepšení vašich výsledků. Evidujte, jak si stojíte ohledně otevíratelnosti emailů a na co konkrétně vaši klienti v emailech klikají. Zjistíte tak, co funguje a co ne. Své kampaně pak můžete upravit podle zjištěných výsledků.

Dodržujte platnou legislativu

Je důležité respektovat soukromí a preference vašich zákazníků. Ujistěte se, že máte souhlas s odběrem emailů a poskytněte zákazníkům jednoduchý způsob odhlášení se z vašeho seznamu. Dodržujte zásady GDPR a další příslušné zákony, aby vaše kampaně byly v souladu s právními předpisy a věrohodné pro vaše zákazníky.

Email marketing a personalizace

Personalizace je zásadní součástí email marketingu, protože vám umožňuje oslovovat zákazníky přímo a osobně. Použijte jména a osobní údaje, abyste vytvořili emaily, které zákazníci budou chtít otevřít. Dále můžete využít personalizaci k tomu, abyste zacílili na konkrétní skupiny zákazníků. Pošlete jim obsah, který odpovídá jejich zájmům, chování a potřebám.

Email marketing a hodnota obsahu sdělení

Klíčovým faktorem pro úspěšný email marketing je poskytování hodnotného obsahu a nabídek. Místo toho, aby vaše emaily byly pouze reklamou vašich produktů a služeb, nabídněte zákazníkům něco navíc. Můžete sdílet užitečné tipy, rady a návody. Nabídněte exkluzivní slevy a akce, které zákazníci nemohou najít nikde jinde. Tímto způsobem budete vytvářet hodnotu pro své zákazníky a získávat si jejich důvěru.

TOP rekvalifikační kurzy v roce 2024

Email marketing a responzivita

S rostoucím počtem lidí, kteří čtou emaily na mobilních zařízeních, je důležité mít emaily optimalizované pro tento typ zobrazování. To znamená, že vaše e-maily musí být responsivní (přizpůsobitelné různým velikostem obrazovky).

Dále se ujistěte, že vaše emaily jsou snadno čitelné a intuitivní pro použití na mobilních zařízeních. Cílem je, aby zákazníci mohli jednoduše přistupovat k vašim nabídkám a obsahu. Tímto způsobem budete mít větší šanci na dobrou otevíratelnost emailů.

email marketing

Nástroje pro email marketing

Existuje mnoho emailingových nástrojů, které se používají pro vytváření a odesílání emailů v rámci marketingových kampaní. Mezi nejznámější patří:

 1. Mailchimp – velmi oblíbený a snadno použitelný nástroj pro email marketing, který poskytuje různé funkce, jako je například automatizace, sledování výkonu a vytváření newsletterů. Mailchimp je dostupný v několika cenových plánech včetně bezplatné verze.
 2. SmartEmailing – český nástroj, který umožňuje vytváření a odesílání emailů, tvorbu newsletterů, automatizaci kampaní a sledování výkonu. SmartEmailing také nabízí různé funkce pro správu kontaktů, segmentaci a personalizaci.
 3. MailerLite je nástroj pro vytváření a odesílání newsletterů, emailových kampaní a automatizace. Nástroj umožňuje snadno vytvářet emaily pomocí drag and drop editoru, nabízí řadu šablon, segmentaci kontaktů, personalizaci a A/B testování. MailerLite také nabízí rozsáhlé funkce pro sledování výkonu, včetně otevření, kliknutí, konverzí a dalších. Do tisíce odeslaných emailů měsíčně je zdarma.
 4. Ecomail je český email marketingový nástroj, který umožňuje vytvářet a odesílat newslettery a emailové kampaně. Nástroj nabízí několik funkcí, jako je například tvorba newsletterů pomocí editoru, tvorba formulářů pro sběr kontaktů, automatizace a segmentaci kontaktů, personalizaci emailů, sledování výkonu a další. Ecomail se vyznačuje také rychlostí odesílání emailů a přehledným rozhraním.

5 tipů na zlepšení otevíratelnosti emailů

 1. Oslovte své příjemce přímo v předmětu emailu. Použitím jména příjemce vzbudíte jeho pozornost a zvýšíte šanci, že váš email bude otevřen.
 2. Vytvořte zajímavý a lákavý nadpis, který přitáhne pozornost a popíše obsah emailu. Buďte kreativní. Vytvořte nadpis, který bude zároveň krátký a výstižný.
 3. Optimalizujte náhledový text Náhledový text je krátký popis obsahu emailu, který se zobrazí v emailovém klientovi spolu s předmětem. Tento text by měl být lákavý a informační, aby uživatele motivoval k otevření emailu.
 4. Personalizujte obsah emailu. Vložte do emailu informace, které jsou přizpůsobené příjemci, jako jsou jméno či jiné osobní informace. Personalizace pomáhá vytvořit silnější vztah mezi klientem a vaší značkou.
 5. Sledujte úspěšnost a optimalizujte. Použijte nástroje pro sledování otevíracích a klikacích poměrů. Analyzujte, co funguje a co ne a na základě toho optimalizujte své emaily, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Co udělat, aby vaše emaily nechodily do spamu

Sbírejte emaily pouze od lidí, kteří vám dali souhlas. Nikdy nepoužívejte koupené emailové databáze. Nesbírejte emaily z jiných nelegálních zdrojů. Emaily zasílejte pouze na platné a správné adresy emailových odběratelů. Používejte důvěryhodnou emailovou adresu, takovou, která má věrohodnou doménu.

Umožněte odběratelům snadný způsob, jak se odhlásit z odběru vašich newsletterů. Pokud se uživatel nemá možnost snadno odhlásit, může označit váš email jako spam. Zkontrolujte, zda jsou vaše emaily správně formátované. Správné formátování, jako jsou správné HTML tagy a přiměřená délka emailu, mohou pomoci minimalizovat šance, že bude email označen jako spam.

Vyhněte se použití slov, která jsou často spojována se spamem (“získejte bohatství”, “bezplatný”, “sleva”, “špičkový produkt” a další). Nepoužívejte velké množství obrázků, nebo zbytečně dlouhý text, který by uživatele mohl odradit. Používejte zabezpečenou a ověřenou emailovou platformu.

Posílejte pravidelné emaily. Pokud posíláte emaily pravidelně a s konzistentním obsahem, pravděpodobnost, že budou označeny jako spam, se snižuje. Sledujte doručitelnost vašich emailů a reagujte na to, pokud končí ve spamové složce. Zkuste najít příčinu a upravte svůj obsah, adresáty nebo emailovou platformu.

email marketing

Budoucnost email marketingu

Email marketing se neustále vyvíjí. Jak se objevují nové technologie a platformy, musíte přizpůsobovat své strategie, abyste udrželi náskok. Budoucnost emailového marketingu se bude odvíjet od těchto změn a trendů:

 1. Pokračující vzestup mobilních zařízení – Stále více lidí používá ke kontrole emailu své chytré telefony a tablety. To znamená, že musíte své emaily navrhovat s ohledem na mobilní zařízení. Vaše rozvržení musí být zjednodušené a snadno čitelné na malých obrazovkách.
 2. Nárůst blokování emailů – S tím, jak se spamové filtry stávají sofistikovanějšími, budou i nadále blokovat více legitimních emailů. To znamená, že musíte být mimořádně opatrní při dodržování osvědčených postupů pro doručitelnost.
 3. Růst sociálních médií – Platformy sociálních médií, jako jsou Twitter a Facebook, se stále častěji používají pro obchodní účely. To znamená, že tyto kanály již nemůžete ignorovat, pokud jde o email marketing. Musíte integrovat vaše emailové kampaně se strategiemi na sociálních médiích.
 4. Potřeba personalizovanějších zpráv – Při tak velké konkurenci ve schránce doručené pošty musíte zajistit, aby vaše emaily vynikaly tím, že budou vysoce relevantní a personalizované pro každého příjemce. Pryč jsou doby obecných hromadných e-mailů.
 5. Důležitost rozhodování založeného na datech – Díky všem údajům, které máte k dispozici, se již nemůžete rozhodovat pouze na základě pocitu. Pracujte s daty. Analyzujte své kampaně.

Závěr

Závěrem můžeme shrnout, že email marketing je stále velmi důležitým nástrojem pro podnikatele, marketéry i copywritery. Správně navržený email může přinést obchodní úspěch a získat nové zákazníky. Pro zvýšení účinnosti emailových kampaní je důležité věnovat pozornost správnému nastavení odesílatele, kvalitnímu obsahu, zvýšení otevíratelnosti a minimalizaci rizika, že emaily skončí v spamu. Mezi jedny z nejznámějších emailingových nástrojů patří Mailchimp, SmartEmailing, Mailerlite a Ecomail.

Mám zájem o odběr newsletteru