Když člověk nečekaně ztratí práci, ocitne se ve stresující situaci a řeší své finance. Stát může po určitou dobu poskytnout finanční pomoc ve formě podpory v nezaměstnanosti. Tato pomoc má však svá pravidla, která určují, kdo na ni má nárok a jak dlouho ji může pobírat.
Jaké podmínky musíte splnit? Jak se změnily lhůty pro vyplácení podpory? Jak dlouho úřad práce hradí sociální a zdravotní pojištění? Započítává se doba strávená na úřadu práce do důchodu? A jak je to se zdravotním pojištěním? Musíte si ho během nezaměstnanosti platit sami, nebo ho hradí stát? To vše se dozvíte v následujících řádcích.
Obsah
Cesta na úřad práce
Ztráta zaměstnání je jednou z nejnepříjemnějších událostí v životě, zejména kvůli výpadku pravidelného příjmu. Pro lidi s malými finančními rezervami, závazky jako úvěry nebo pro živitele rodin je to obzvláště náročná situace. V takových případech přichází na řadu pomoc od státu. Pokud přijdete o práci, je nutné se zaregistrovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a požádat o podporu v nezaměstnanosti. To lze vyřídit osobně nebo pohodlně z domova online prostřednictvím klientské zóny Jenda, kterou zřizuje Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Žádost o dávky na poště
Od dubna 2025 se navíc rozšířily vybrané služby úřadu práce na další pobočky České pošty. Pošťáci vám nyní nejen pomohou podat žádost o vybrané sociální dávky, ale na některých pobočkách vás také zaevidují na úřad práce a jako žadatele o podporu v nezaměstnanosti.
Doba platby pojištění úřadem práce
Úřad práce je státní organizace, která pomáhá lidem bez zaměstnání najít práci a poskytuje jim sociální dávky. Doba, po kterou můžete pobírat podporu v nezaměstnanosti, závisí na vašem věku a délce nezaměstnanosti. Sociální pojištění úřad práce nehradí, ale doba, kdy jste vedeni jako nezaměstnaní, se započítává do důchodu. Zdravotní pojištění je během této doby hrazeno státem.
Pokud vám pracovní poměr skončil 31. března, musíte se na úřadu práce zaregistrovat mezi 1. a 3. dubnem. Toto období se prodlužuje, pokud do těchto dnů zasahují víkendy nebo státní svátky. Pokud se zaregistrujete později, budete si muset zdravotní pojištění zaplatit sami, protože stát ho zpětně nehradí. Navíc hrozí, že ztratíte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo se vám zkrátí. Důležité je vědět, že nárok na dávky vzniká až od data registrace, zpětně se neproplácí.
Podpora v nezaměstnanosti a pojištění
Podpora v nezaměstnanosti je pravidelná sociální dávka, kterou stát vyplácí lidem, kteří přišli o zaměstnání a jsou registrováni na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Aby vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte splnit několik podmínek:
- Registrace na ÚP: Musíte být registrováni jako uchazeč o zaměstnání.
- Doba důchodového pojištění: Musíte mít zaplacené důchodové pojištění alespoň za 12 měsíců během posledních dvou let.
- Aktivní hledání zaměstnání: Podpora je určena těm, kteří aktivně hledají zaměstnání.
Podpora v nezaměstnanosti je časově omezená. Starší uchazeči mohou tuto podporu pobírat déle, protože obecně mají větší potíže najít si práci než mladší lidé. Klíčovým faktorem je věk v den podání žádosti o podporu.
Jak dlouho platí úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
V roce 2025 by se měla zvýšit podpora v nezaměstnanosti, aby lépe reflektovala předchozí příjmy a pomohla lidem překlenout období bez práce. Novela navrhuje zvýšení podpory v prvních měsících nezaměstnanosti na 80 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, což je nárůst z dosavadních 65 %. Ve druhém období zůstane podpora na 50 %, stejně jako dosud, a ve zbývající části podpůrčí doby se sníží na 40 %, což je pokles z 45 %.
Délka poskytování podpory se také mění podle věku uchazečů:
- Lidé do 52 let budou dostávat podporu 5 měsíců (dříve do 50 let).
- Lidé ve věku 52 až 57 let budou dostávat podporu 8 měsíců (dříve 50 až 55 let).
- Lidé nad 57 let budou dostávat podporu 11 měsíců (dříve nad 55 let).
Pro osoby nad 52 let jsou zavedeny výhodnější podmínky:
- Lidé do 52 let dostanou 80 % předchozího příjmu první dva měsíce, lidé nad 52 let první tři měsíce.
- Lidé do 52 let dostanou další dva měsíce podporu ve výši 50 % předchozího příjmu, lidé nad 52 let tři měsíce.
- Lidé do 52 let dostanou po zbývající podpůrčí dobu (tedy poslední pátý měsíc) 40 % předchozího příjmu, lidé starší 52 let pak další dva nebo pět měsíců podle věku.
Pokud se novela bude projednávat podle plánů, zvýšení podpory by mělo platit od července tohoto roku.
Výjimka při rekvalifikaci
Pokud vám rekvalifikaci zajišťuje úřad práce, zaplatí za vás také všechny náklady týkající se vzdělávání, včetně cestovného a ubytování. Odbory i zaměstnavatelé souhlasili s plánovaným zvýšením podpory v nezaměstnanosti na 80 % předchozího průměrného příjmu během prvních tří měsíců na dávkách i při rekvalifikaci.
Další změnou v roce 2025 je výše dávky. Podpora v nezaměstnanosti, stejně jako mnoho jiných sociálních dávek, se odvíjí od státem stanovené hranice životního minima. S jeho zvýšením se zvýšila i podpora v nezaměstnanosti. Výše této podpory se obvykle odvíjí od předchozího příjmu a délky nezaměstnanosti. Maximální částkou je však 26.163 Kč, při rekvalifikaci na 29.320 Kč za kalendářní měsíc.
Ukončení podpory v nezaměstnanosti
Pokud nárok na podporu v nezaměstnanosti skončí, další dávkou se stává životní minimum.
Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice příjmů, která je nutná k zajištění základních a osobních potřeb. V roce 2025 se částky životního minima nemění a jsou následující:
- Jednotlivec: 4.860 Kč měsíčně
- První dospělá osoba v domácnosti: 4.470 Kč měsíčně
- Druhá a další dospělá osoba v domácnosti: 4.040 Kč měsíčně
- Dítě do 6 let: 2.480 Kč měsíčně
- Dítě od 6 do 15 let: 3.050 Kč měsíčně
- Dítě od 15 do 26 let: 3.490 Kč měsíčně
Životní minimum je důležité pro posuzování nároku na různé sociální dávky a příspěvky, jako je například:
- Přídavek na dítě: Dlouhodobá finanční pomoc rodinám s nízkými příjmy. Výše přídavku závisí na věku dítěte.
- Příspěvek na živobytí: Pomoc pro osoby, jejichž příjem po zaplacení nákladů na bydlení nedosahuje částek životního minima.
- Mimořádná okamžitá pomoc: Jednorázová pomoc v případě mimořádných událostí, jako jsou živelné pohromy.
- Příspěvek na mobilitu: Měsíční příspěvek pro zdravotně postižené osoby.
- Příspěvek na zvláštní pomůcky: Jednorázový příspěvek na pořízení speciálních pomůcek pro zdravotně postižené osoby.
- Příspěvek na péči: Měsíční příspěvek podle věku a stupně závislosti osoby, která potřebuje péči.
chtel bych si zažádat o podporu než si najdu praci abych nebyl závislý od statu
Dobrý den, podporu ale vyplácí stát.
Dobrý den chci se zeptat byla jsem rok na nemocenské vyčerpaná podpůrci doba pak úřad práce tet měsíc už pracují kdy mi vznikne nárok na nové nemocenské dávky děkuji
Dobrý den, nárok na čerpání další plné podpůrčí doby vzniká až po 190 kalendářních dnech zaměstnání od doby skončení poslední pracovní neschopnosti. Pokud vaše obtíže přetrvávají, můžete požádat o přiznání invalidního důchodu. Poraďte se s ošetřujícím lékařem.
dobrý den chtěl sem se zeptat děláme v Holandsku už 3 roky co potřebuju abych dostal podporu děkuju
Dobrý den, jsem n úřadu práce a bude mě končit podpora v nezaměstnanosti. Bude mě dále placeno zdravotní o sociální pojištění když budu dále v evidenci uchazečů o zaměstnání? Děkuji
Ten článek je starý že září 2023. Oni právě na konci minulého roku znovu měnili, je lepší se zeptat přímo na úřadě práce. Myslím, že nárok na podporu teď zpřísnili, a od roku 2024 jsou tam změny a musí být delší odpracovaná doba v zaměstnání nebo od poslední podpory na pracáku pro získání podpory v nezaměstnanosti.
Dobrý den, Markéto. Článek samozřejmě reflektuje situaci v době svého vzniku. Nicméně všechny články průběžně aktualizujeme a vždy doporučujeme konkrétní postup konzultovat přímo na příslušném úřadu práce.
Dobrý den,
je mi 62 roků,jsem nyní na podpoře,protože pečují o svého 90 letého otce.V srpnu 2025 mě končí podpora a do starobního důchodu jdu až v listopadu 2026.Jaké mám ,prosím, možnosti,když do předdůchodu nemůžu jít a předčasný důchod nechci čerpat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, na ÚP jsem byla evidovaná necelý měsíc(evidence po 13 letech).Po měsíci jsem nastoupila do zaměstnání,poté jsem zjistila,že zaměstnání nemůžu ze zdravotních důvodů vykonávat.Po skončení ve zkušební době,budu mít nárok na podporu,když jsem před tím na ÚP nevyčerpala podporu za 5 měsíců?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, kontaktujte s dotazem ÚP.
kdyz je syn na prac.urade již půlrok bez podpory a nyní má jít na operaci kdo mu bude vyplácet nemocenskou?
syn je půl roku náhradu prace bez podpory musí teď na operaci kdo mu bude platit nemocenskou?
Dobrý den,
je mi 62 roků,jsem nyní na podpoře,protože pečují o svého 90 letého otce.V srpnu 2025 mě končí podpora a do starobního důchodu jdu až v listopadu 2026.Jaké mám ,prosím, možnosti,když do předdůchodu nemůžu jít a předčasný důchod nechci čerpat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,jak dlouho za mě úřad práce může platit sociální a zdravotní pojištění?
dobrý den mám invalidní důchod 2 stupně,když nebudu evidován na úřadu práce,mohu o něj přijít,když už ho mám nastálo?
Dobrý den, mám vyměřený předčasný důchod bez výplaty (podle pravidel do 30.9.2023), pracuji, ale z důvodu organizační změny pravděpodobně skončím na úřadu práce v době, kdy budu mít do řádného důchodu 2,5 roku. Má doba evidence na úřadu práce vliv na krácení (umořování) předčasnosti. Pokud ne tak proč a ve které části zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění je to uvedeno. Děkuji
Dobrý den, váš dotaz nejlépe zodpoví pracovník ČSSZ, který má váš konkrétní případ na starosti.
Dobrý den,kdo platí toho člověka co bydlí s rodiči,úřad práce mu nedá ani korunu a mají se o něj starat rodiče,co to je za dobu?Manžel důchodce,já zaměstnaná.To je ostuda nemyslíte?
Dobrý den, paní Lenko. Nevím, zda přesně rozumím Vašemu dotazu. Pokud je dítě dospělé a zdravé a již nestuduje, je zcela na zvyklostech a nastavení v rámci rodiny, jak bude vzájemné soužití fungovat. Toto žádný zákon nestanovuje.
tady píšete že mne úřadě práce mohu být jen půl roku za nějakých 10000 tak proč Romové tam jsou celý život a berou skoro průměrný plat
A nezapočítává se do důchodu jen ta doba na úřadě práce, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, například 5, 8 nebo 11 měsíců, podle věku?
Dobrý den, domnívám se, že do důchodu se započítává doba strávená na úřadě práce v rozsahu maximálně tří let.
Dobrý den
Ze zaměstnání jsem odešla ze zdravotních důvodů, evidována na úřadu práce jsem od srpna 2023(podporu jsem pobírala 5 měsíců). Během této doby jsem byla operována a další operace mě čekají.
Kdo mi bude od srpna 2024 platit sociální a zdravotní pojištění?
Dobrý den, domnívám se, pokud tedy správně chápu situaci, že plátcem zdravotního pojištění bude i nadále stát a sociální není povinné. Nicméně pokud jste stále v evidenci, ověřte si to přímo tam, budou znát Vaši situaci lépe.
Dobrý den, chci upozornit na to, že v článku je chyba anebo neúplná informace, kterou je třeba doplnit. Stát, pracovní úřad, platí nemocenské pojištění za uchazeče o zaměstnání pouze v případě, že mu vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti Pokud nárok na podporu během hledání zaměstnání nemá, tak za něj zdravotní pojištění hrazeno vůbec není, protože mu žádné peníze od státu nechodí, a tak není pojištění z čeho brát. Je možné se v pojišťovně úplně odhlásit z pojištění. Tedy ještě jednou: Za uchazeče o zaměstnání platí stát zdravotní pojištění jen v tom případě, že mu vzniknul nárok na podporu v nezaměstnanosti po posouzení od pracovnice ÚP.
Dobrý den, Markéto. Domnívám se, že informace v článku nejsou nekorektní. Evidence na úřadu práce není povinná. Ale jste-li evidována na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, nemusíte si po dobu evidence platit zdravotní pojištění. Aby Vám nevznikl ve zdravotním pojištění nedoplatek, je potřeba se zaevidovat do 30 dnů od skončení zaměstnání (kromě specifických případů). Nemocenské pojištění samozřejmě řešeno není. Naopak vaše informace o odhlášce ze zdravotního pojištění není správná. Odhlášení je možné při delších cestách mimo ČR a musíte prokázat, že jste byla pojištěna jinde.
Dobrý den, sociální pojištění po dobu na úřadu práce v podpoře v nezaměstnanosti není nutné platit vůbec když ho neplatí UP ?
Dobrý den,
Dcera minulý rok zmaturovala, ale nedostala se na výšku, kterou chtěla. Nastoupila tedy na náhradní obor, který ji ale nevyhovoval. Po 1. semestru tedy školu ukončila a nahlásila se na pracák. Sociální a zdravotní tedy platit nemusela. Letos se znovu hlásila na VŠ, ale opět jí to u chlup uteklo. Zkusí to naposledy příští rok do třetice. Z info, co jsem posbíral, nárok na podporu nemá, protože před nástupem na pracák nepracovala minimálně 1 rok. Jedná se mi ale především o zdravotní pojištění. Dle toho co se zde píše, to chápu tak, že pokud bude dál registrovaná na pracovním úřadě, nemusí dál zdravotní pojištění platit a to klidně až do nástupu do školy v který doufáme v září 2025. Chápu to dobře?
dále se chci zeptat, je rozdíl v tom být registrovaný na pracáku a v tom být vedený na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, nebo je to to samé. Co obnáší výt vedený jako uchazeč o zaměstnání?
Děkuji Pavel
Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti ve věku 62 let mám nárok nadále být evidován na úřadu práce avšak bez výplaty další podpory nejdéle však další dva roky,Po tuto další dobu je za mne hrazeno státem pouze pojištění zdravotní a sociální. Chápu to správně??
Dobrý den,před dvěma roky jsem byla na úřadu práce vyčerpala jsem celou podporu jsem v invalidním důchodu.Celou dobu pečují o mamku doma do práce nechodím.Mohu se tedy po dvou letech znovu přihlásit na pracovní úřad?
Dobrý den, domnívám se, že ne, ale kontaktujte příslušné pracoviště, řeknou vám určitě přesné podmínky pro registraci jako žadatele o práci.