Chytrá domácnost je systém, který vzájemně propojuje chytrá zařízení, tak aby šla ovládat z jednoho místa. Jejich ovládání obvykle probíhá pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Mezi chytrá zařízení patří osvětlení, bezpečnostní prvky, vytápění, zábava a další.

Co patří do chytré domácnosti?

Chytrá domácnost může být složená z mnoha různých zařízení, ale mezi nejčastější patří:

 • Chytré osvětlení – umožňuje ovládat světla v domácnosti dálkově pomocí Bluetooth nebo pomocí senzoru pohybu.
 • Chytré zásuvky – umožňují ovládat elektrické spotřebiče dálkově nebo podle předem nastaveného cyklu. Hlavní výhodou je možnost vše na dálku vypnout.
 • Chytré termostaty – umožňují dálkově ovládat a regulovat teplotu v domácnosti.
 • Chytré stínění – ovládání venkovních žaluzií domu. Jejich spouštění může být řízeno na základě komunikace s chytrou meteostanicí, takže se spustí jen tehdy, svítí-li slunce.
 • Chytré zabezpečení – zahrnuje chytré zámky, kamery a senzory pohybu, které chrání váš domov před vniknutím.
 • Chytrá zábava – zahrnuje chytré televize a zařízení pro ovládání domácí zábavy.

Jaké jsou výhody chytré domácnosti?

Chytrá domácnost nabízí řadu výhod, mezi které patří:

 • Zvýšené pohodlí – chytrá domácnost vám umožňuje ovládat zařízení v domácnosti bez nutnosti vstát z gauče. Dokonce si můžete zapnout pračku rovnou z práce a domů přijít již k vypranému prádlu.
 • Bezpečnost – chytré zabezpečení může pomoci chránit váš domov před vniknutím pachatele.
 • Snížení nákladů na energie – chytré termostaty a zásuvky vám mohou pomoci snížit náklady na energie.
 • Zvýšená efektivita – chytrá zařízení vám mohou pomoci využít váš čas efektivněji.

Co nesmí chybět v žádné chytré domácnosti?

Základním kamenem každé chytré domácnosti je centrální jednotka, která propojí všechna zařízení dohromady. Centrální jednotka může být samostatné zařízení, jako je chytrý router nebo může být součástí chytrého zařízení, jako je chytrý telefon nebo tablet. Chytrá domácnost by měla být zároveň kompatibilní se zařízeními, která máte už doma.

Jak sestavit chytrou domácnost?

Existuje mnoho různých způsobů, jak sestavit chytrou domácnost. Vyberte si řešení, které vyhovuje vašim potřebám a finančnímu rozpočtu. Pokud jste začátečníci, můžete začít s několika základními zařízeními, jako jsou chytrá osvětlení nebo chytré termostaty. Po osvojení základních funkcí chytrých zařízení si lze postupně vybavovat domácnost dalšími chytrými pomocníky. Chytrá domácnost je revolucí ve způsobu, jakým doma žijeme. S chytrými zařízeními můžete svůj domov učinit pohodlnějším, bezpečnějším a efektivnějším.

chytrá zařízení pro domácnost

Centrální jednotka může být samostatné zařízení, jako je chytrý router nebo může být součástí chytrého zařízení, jako je chytrý telefon nebo tablet.

Chytrá domácnost budoucnosti

Chytrá domácnost se stále vyvíjí. V budoucnosti se nejspíše dočkáme nových zařízení a funkcí, které nám ještě více zpříjemní a zjednoduší život.

Jaké trendy nás v budoucnu nejspíše čekají?

 • Přirozenější ovládání – ovládání chytré domácnosti bude stále přirozenější a jednodušší. Ovládání pomocí hlasových příkazů, gest a kdo ví, třeba si zapneme konvici na čaj pouhou myšlenkou.
 • Inteligentní automatizace – chytrá domácnost bude stále inteligentnější a bude se umět přizpůsobovat našim potřebám. Získáme tak jednoduše informace o tom, jak snížit náklady na energie, nebo nám pomůže najít věci, které hledáme (klíče, telefon, dálkové ovládání k televizi)
 • Personalizace – chytrá domácnost bude stále personalizovanější. Pomocí vzorců chování vám nastaví funkce, které budou vyhovovat konkrétním individuálním potřebám.

Chytrá domácnost a bezpečnost

S využíváním chytrých zařízení jde ruku v ruce i zvýšení bezpečnosti. Chytrá zařízení mohou pomoci ochránit váš domov před vniknutím, požárem nebo dalšími nebezpečími. Chytré zámky umožňují ovládat přístup do vašeho domova dálkově nebo pomocí hlasu. Chytré kamery vám umožňují sledovat, co se děje ve vašem domově, i když jste pryč. To může pomoci odhalit případné nehody nebo vniknutí. Chytré senzory mohou detekovat pohyb, kouř nebo další potenciální nebezpečí. Senzory jsou nejčastěji napojeny na alarm nebo další varování.

Bezpečnostní rizika chytré domácnosti

Chytrá domácnost nabízí řadu výhod, ale také přináší některá bezpečnostní rizika. Chytrá zařízení jsou často připojena k internetu, což je činí zranitelnými vůči kyberútokům.

 • Hackeři mohou získat přístup k vašim zařízením a ovládat je.
 • Dále mohou získat přístup k vašim osobním údajům, jako jsou fotografie, videa nebo informace o platebních kartách.
 • Dokonce mohou být chytrá zařízení použita ke sledování vašeho chování.

Je důležité být si vědom těchto rizik a podniknout kroky k jejich minimalizaci.

Studujte rekvalifikační kurzy

Jak chránit chytrou domácnost?

 • Vyberte si kvalitní zařízení od důvěryhodného výrobce.
 • Zvolte si bezpečná hesla a pravidelně je měňte.
 • Aktualizujte firmware svých zařízení na nejnovější verzi.
 • Použijte zabezpečení s více faktory, jako je dvoufázové ověření.
 • Vytvořte si zálohu svých dat.

Pokud zjistíte, že došlo k bezpečnostnímu incidentu, okamžitě kontaktujte výrobce zařízení nebo asistenční službu.

Chytrá domácnost je stále ve vývoji, ale má potenciál zpříjemnit a zjednodušit náš život. Je však důležité být si vědom bezpečnostních rizik a podniknout kroky k jejich minimalizaci.

Mám zájem o odběr newsletteru